Hlavní obsah

Až vám zavolají z banky a budou chtít PIN… Podvodníci zkoušejí nový trik

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

26. 8. 2020 15:06

Podvodníci se snaží po telefonu vylákat z klientů údaje o kartě.

Článek

Banky v poslední době zaznamenaly nárůst útoků na jejich klienty formou tzv. vishingu. Jde o volání z podvrženého telefonního čísla s cílem vylákat z klientů údaje o jejich platební kartě. ČTK o tom informovala Česká bankovní asociace.

Asociace připomíná klientům, že jejich banka by po nich citlivé údaje tímto způsobem nikdy nechtěla.

Útočníci napodobují telefonní čísla zákaznických center různých bank a následně telefonují náhodně vybraným lidem, kterým se pokoušejí tvrdit, že jejich platební karta byla zneužita. Cílem těchto útoků je vylákat z lidí detaily o jejich platebních kartách (číslo karty, jméno, dobu platnosti a CVV kód). Útočníci se je pak pokouší zneužít.

„Klienti bank by neměli zapomínat, že je banka tímto způsobem nikdy nekontaktuje a v žádném případě nebude chtít sdělit citlivé údaje. Veškeré důležité informace a sdělení, jako například i upozornění na podobné útoky, naleznou klienti ve svém elektronickém bankovnictví. Doporučujeme nikomu neposkytovat citlivé údaje po telefonu ani prostřednictvím e-mailu. Pokud se s takovýmto jednáním někdo setká, měl by na možný pokus o podvod upozornit svou banku, která vše prověří,“ uvedl odborník ČBA na platební styk a kyberbezpečnost Tomáš Hládek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované