Hlavní obsah

Babiš chce Česko představit jako „bio“ zemi. Agrofert se prý nezapojí

Foto: vlada.cz

Andrej Babiš na říjnovém jednání Evropské rady.

Reklama

19. 11. 2020 11:56

Česko bude historicky podruhé řídit Evropskou unii. Na akce v rámci předsednictví EU ve druhém pololetí roku 2022 vypisuje vláda Andreje Babiše první tendry – včetně cateringu.

Článek

Zatímco v byznysu byl Andrej Babiš králem cenově dostupného jídla, coby premiér chystá „bio“ a „eko“ české předsednictví Evropské unii.

Až budou v Praze v září v roce 2022 jednat evropští státníci, bude je tu čekat nejkvalitnější občerstvení z potravin z ekologického zemědělství. Naopak na černé listině pro tyto akce jsou třeba jednorázová balení cukru či smetany do kávy.

Image Česka coby moderní ekologicky smýšlející země má podpořit i důraz na lokální sezónní ovoce a zeleninu – nikoli dopravené do Prahy přes půl zeměkoule.

Poměrně detailní představy o cateringu pro prestižní akce jsou popsané ve vládním tendru, v němž se hledá organizátor zázemí pro unijní summit a pro další vrcholná jednání v rámci českého předsednictví.

Jde o dost peněz – na tyto akce má vláda nyní vyčleněných minimálně 209 milionů korun.

V „osobitých“ českých podmínkách by ale za určité konstelace mohlo dojít i k situaci, která by byla na evropské poměry značně nestandardní.

Summit EU by mohl hostit Andrej Babiš coby předseda vlády a jako občerstvení by se podávaly výrobky firmy Agrofert, který má český premiér a bývalý potravinářský magnát odložený ve svěřenském fondu. I firmy z portfolia Agrofert dnes vyrábějí biopotraviny, byť menšinově. A občerstvení na summitu nebude stoprocentně bio.

Podle auditorů Evropské komise Babiš stále holding ovládá. Mluvčí vlády Jany Adamcová ale ujišťuje, že do tendru Úřadu vlády na předsednické akce premiér vůbec nezasahuje.

Bio, fairtrade, bez GMO

Firmy, které by chtěly pro vládu zorganizovat unijní akce, musí mít podle zadávací dokumentace této veřejné zakázky již vybraného dodavatele cateringu, s nímž budou umět splnit představy Strakovy akademie o reprezentativním občerstvení.

„Při odběru zboží a dodávkách cateringu zajistí (dodavatel – pozn. autorky) potraviny z ekologické produkce, popř. tzv. integrované produkce v poměru určeném zadavatelem při realizaci samotného cateringu pro konkrétní akce,“ stojí ve vládním dokumentu. Podobně vítané jsou výrobky s nálepkou Fairtrade, tedy například káva či koření vypěstované v rozvojových zemích za férových podmínek. Na stolech prestižních akcí se naopak nesmí objevit geneticky modifikované potraviny.

Speciální kapitolou – respektive odstavcem v zadávací dokumentaci – jsou pak obaly a jejich šetrnost k životnímu prostředí. Namísto jednotlivě balených láhví jsou preferované džbány s kohoutkovou vodou, na místo porcovaných sušenek, mléka či cukru zase velká balení.

„Obaly musí být z recyklovatelných materiálů, pokud je na obal použito více různých materiálů, musí být snadno oddělitelné a nekomplikovat třídění a recyklaci,“ stojí dále v osnově tendru.

Z chráněných dílen prezidentům

Podle vládní mluvčí Adamcové se Úřad vlády aktivně hlásí ke společensky odpovědnému zadávání veřejných zakázek, které má sociální a enviromentální rozměr.

„Předsednictví ČR v Radě EU považujeme za vhodný nástroj podpory environmentálně udržitelného hospodaření,“ řekla Seznam Zprávám. A nejde prý jen o „bio“ a „eko“ rozměr.

„Zadavatel klade stejný důraz např. na podporu etického nakupování nebo na podporu sociálních podniků,“ dodala.

V tendru skutečně stojí, že do dodavatelského řetězce pro catering má být zapojený minimálně jeden dodavatel, který zaměstnává osoby znevýhodněné na trhu práce, tedy z tzv. chráněných dílen. Výrobky těch nejzranitelnějších Čechů se tak dostanou na stůl těm nejmocnějším Evropanům, třeba i německému kancléři či kancléřce či francouzskému prezidentovi či prezidentce.

Předmětem této veřejné zakázky není samotné zajištění cateringu, ale pouze zajištění dodavatele cateringu. Přesné požadavky na catering budou předmětem samostatné veřejné zakázky.

Bez Babišova zapojení

Vzhledem k tomu, že premiér po zpřísnění zákona o střetu zájmů odložil Agrofert do svěřenského fondu, může se jeho bývalý zemědělský a potravinářský holding ucházet o veřejné zakázky. Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky společnost neplánuje vstupovat do těchto tendrů a podílet se na dodávkách pro předsednictví EU, které připravuje vláda bývalého šéfa Agrofertu, ani jako článek v subdodavatelském řetězci.

„Obecně však platí, že náš někdejší akcionář učinil vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje, tedy vložil akcie svých firem do svěřenských fondů. Z tohoto důvodu nevidíme žádný důvod, proč bychom se podle platné legislativy nemohli veřejných výběrových řízení účastnit. Nicméně Agrofert nikdy nebyl a není na veřejných zakázkách závislý,“ sdělil Seznam Zprávám.

Podle Adamcové pak premiér do tendru vůbec nemluví. „Dodavatelé veškerých služeb a zboží nakupovaných v souvislosti s předsednictvím budou vybráni zcela v souladu nejen se všemi obecně závaznými právními předpisy, ale i interními normami a postupy Úřadu vlády, které jsou velmi přísné. Premiér ČR do procesu výběru dodavatelů není a nebude vůbec zapojen,“ uvedla.

Minulý týden do Česka zrovna dorazil další zásadní rozbor Evropské komise, v níž unijní auditoři i přes argumenty českých úřadů trvají na tom, že Babiš i přes formální kroky stále Agrofert ovládá. Má tím porušovat i český zákon o střetu zájmů. Ten stanoví, že firma, minimálně ze čtvrtiny vlastněná členem vlády, nesmí pobírat dotace ani investiční pobídky a účastnit se veřejných zakázek.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované