Hlavní obsah

Babiš: Na armádních nákupech v krizi šetřit nebudeme

Premiér Andrej Babiš s ministrem obrany Lubomírem Metnarem.

Reklama

25. 6. 2020 9:42
aktualizováno • 25. 6. 2020 10:09

Vláda nebude navzdory krizi způsobené pandemií nemoci covid-19 šetřit na bezpečnosti a armádě, řekl na bezpečnostní konferenci na Pražském hradě premiér Andrej Babiš (ANO).

Článek

Babiš uvedl, že česká vláda plánuje masivně investovat a nebude v žádném případě na obraně a bezpečnosti šetřit. „V tomto volebním období naše výdaje na obranu určitě dosáhnou 1,4 procenta HDP,“ uvedl. Zmínil nákup amerických vrtulníků, francouzských děl či izraelských radarů.

Česko je podle něj na cestě, aby splnilo závazek vůči NATO dávat na obranu dvě procenta svého HDP. Babiš také ocenil, že ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) se nebojí rozhodovat o vojenských nákupech.

Babiš se také vymezil proti úryvku z knihy bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona s výroky českého premiéra. ČR podle premiéra směřuje k tomu, aby v roce 2024 dostála svému slibu v NATO a na obranu dávala dvě procenta HDP.

Bolton ve své knize uvedl, že Babiš byl autorem „nejvíc nejapného komentáře“ při jednání na summitu NATO v červenci 2018. Bolton tak hodnotil Babišova slova o tom, že pro Česko je obtížné přibližovat se ke splnění závazku ohledně výdajů na obranu, protože zemi rychle roste HDP. Premiér dnes zopakoval svou reakci, že v jeho prohlášení se jedná o jednoduchou trojčlenku.

S výrokem podle českého premiéra souhlasil americký prezident Donald Trump i německá kancléřka Angela Merkelová. „Tento rok to vypadá na velký propad HDP, který bude znamenat, že to procento bude vyšší. Myslím, že tomu rozumíte a že tomu rozuměl i pan Trump,“ dodal.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že koronavirová krize ukázala důležitost armády. Stát podle něj spoléhá na to, že v podobných chvílích se o armádu bude moci opřít, což se potvrdilo. „Aby to tak bylo i nadále, musíme ji budovat a udržovat, totéž lze říci o NATO jako celku,“ řekl Metnar. Růst armádního rozpočtu se podle něj nesmí zastavit. „Budu nadále usilovat o růst obranného rozpočtu a modernizaci vybavení armády,“ zdůraznil.

Babiš spojencům v NATO vzkázal, že se mohou na Česko spolehnout. „Naše členství v NATO považuji za naprosto zásadní pro naši bezpečnost, ale rád bych zde zdůraznil, že armádu si neudržujeme a nevyzbrojujeme jenom kvůli NATO a tomu, že jsme to někomu a někde slíbili. Armádu budujeme především kvůli sobě, protože naše vlastní bezpečnost a odolnost je především naše zodpovědnost,“ řekl.

Premiér označil jako důležitý i boj s dezinformacemi. „Součástí odolnosti a bezpečnosti je i zamezení úniku informací do médií. Do budoucna už nechci zažít, aby do médií unikaly tajné a strategicky důležité informace,“ uvedl. Vybídl k tomu, aby se podobné úniky tvrdě postihovaly.

Zeman: Naše bezpečnost není samozřejmost

Podle prezidenta Miloše Zemana politici nesmějí v době zvyšování výdajů státního rozpočtu a poklesu jeho příjmů podlehnout tlaku na snížení rozpočtu ministerstva obrany.

Prezident poukázal na to, že název konference „Naše bezpečnost není samozřejmost“ odpovídá realitě. „Musíme si to opakovat, ale hlavně si to musíme uvědomovat,“ uvedl. O bezpečnostních tématech se podle něj nesmí mluvit „v uzavřených kabinetech“, ale na veřejných fórech. Ani situace kolem nemoci covid-19 nesmí pak být důvodem pro to, aby téma obrany ustoupilo do pozadí.

Prezident ve zdravici dodal, že sám jako premiér i prezident poznal, jak těžké je nepodlehnout tlaku na snížení rozpočtu obrany. „Zejména v nynější době zvýšení výdajů rozpočtu a propadu jeho příjmů tomuto tlaku nesmíme podlehnout,“ uvedl. Armáda se podle něj musí připravovat ne na minulé, ale na budoucí konflikty. V těch jsou podle něj klíčové akvizice včetně zapojení domácího obranného průmyslu do nich.

Zeman označil členství v NATO a EU za základní pilíře české zahraniční politiky. Obrana by podle něj měla být také nadstranickým tématem, protože je třeba plánovat nad rámec jednoho volebního období. Za hlavního nepřítele považuje mezinárodní terorismus.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované