Hlavní obsah

Babiš na BBC poradil Britům nové referendum o brexitu, mohli prý změnit názor

Andrej Babiš poskytl rozhovor britskému rádiu BBC. (Video: Redakce Seznam)

 

Reklama

20. 9. 2018 12:44

Pro nové referendum o brexitu se vyslovil český premiér Andrej Babiš. Stejnou myšlenku v rozhovoru pro britskou stanici BBC vyslovil i maltský premiér Muscat. Podle Babiše si jsou navíc obě země blízké třeba tím, že nepřijaly euro.

Článek

Český premiér Andrej Babiš a předseda maltské vlády Joseph Muscat se v rozhovoru s britskou rozhlasovou stanicí BBC vyslovili pro uspořádání nového referenda, v němž by se britští voliči znovu vyjádřili k členství Británie v Evropské unii. Britové v roce 2016 hlasovali pro vystoupení své země z unie a premiérka Theresa Mayová konání nového referenda na toto téma rezolutně odmítá.

Babiš v rozhovoru s BBC prohlásil, že je velmi nešťastný, že Británie unii opouští, a že by možná bylo lepší uspořádat další referendum. Lituje prý rozhodnutí Londýna i proto, že Británie byla České republice v Evropské unii „velmi blízká“, například tím, že zůstávala mimo eurozónu.

Opakování referenda o brexitu v Británii podpořil také maltský premiér Muscat. Uvedl přitom, že většina jeho protějšků v EU by byla ráda, kdyby se „téměř nemožné“ stalo skutečností a Británie zorganizovala nové hlasování.

Dobře informovaný unijní činitel na Babišova slova ve čtvrtek v neoficiálním rozhovoru s novináři reagoval poznámkou, že státy EU vůbec nejsou v pozici, aby nějaké nové referendum v Británii mohly navrhovat. „Co se dá říct? V mnoha prohlášeních lídrů zemí EU, předsedy (Evropské rady Donalda) Tuska stojí, že demokratického rozhodnutí britských občanů litujeme, ale respektujeme jej,“ připomněl zmíněný zdroj.

Britská premiérka Mayová v noci na čtvrtek na neformální večeři lídrů zemí EU v Salcburku, kde byl přítomen i Babiš, jednoznačně potvrdila, že opakování referenda neplánuje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované