Hlavní obsah

Babiš se ptal, co je důchodová reforma. „Kdo ví, kdo bude v roce 2030 u vlády?“

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Andrej Babiš: Důchody porostou nezávisle na ekonomické situaci.

Reklama

12. 1. 2020 21:30

Ministerský předseda na Primě prohlásil, že důchody porostou. A to nezávisle na ekonomické situaci.

Článek

Je to otázka, která ekonomy a experty nenechává v klidu. Stát nebyl za posledních třicet let s to připravit ucelenou důchodovou reformu. A blíží se doba, kdy do penze začnou odcházet „Husákovy děti“. Silné populační ročníky, jež jsou dnes na vrcholu své pracovní kariéry a mají vysoké mzdy, ze kterých se vypočítávají odvody do systému. Díky nim se dosud důchodový účet drží v přebytku.

„Problém je výhled na dalších 40 let. Pro generaci dnešních třicátníků nebo dvacátníků není vidina toho, že můžou v 65 letech odcházet do důchodu s relativně solidní penzí, aniž by to státní rozpočet musel dotovat,” varoval nedávno Petr Vrabec z Národohospodářské fakulty VŠE.

Pod taktovkou Ministerstva práce sice úřaduje Komise pro spravedlivé důchody, která načrtla už tři scénáře reformy penzí. Na nich se ovšem vládní ČSSD a ANO neshodnou. A expertům v plánech chybí odpověď na výše položenou otázku: Odkud bude systém v budoucnu brát peníze?

„Pokud se nenajde politická vůle situaci řešit, bude cenou za dosažení udržitelnosti systému snížení důchodů a zvýšení věku odchodu do důchodu,“ poznamenala ještě v sobotu na svém účtu na Twitteru předsedkyně komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová, která je současně rektorkou Mendelovy univerzity v Brně.

O den později český premiér Andrej Babiš vzkázal, že on to za problém nepovažuje. A tvrdí, že důchody budou zkrátka nadále růst.

„Já nevím, co je důchodová reforma. Já vím, že budeme zvyšovat důchody,“ prohlásil v neděli v Partii na Primě. „Důchody budou nadále růst. Není důvod k obavě, že by nerostly. Myslím, že to bude víc než 15 tisíc korun průměr v roce 2021.“

Fakta

Letos se důchody v průměru zvýšily o 900 korun, tedy o 151 korun nad zákonem stanovenou valorizaci. Průměrný důchod by tak měl činit 14 326 korun.

Vláda podle něj hodlá zakotvit další zvyšování důchodů i do rozpočtových rámců na následující roky po skončení funkčního období Sněmovny.

Co ekonomové vědí?

Obavy ekonomů, že kvůli odchodu silných populačních ročníků do penze bude v budoucnu nutné počítat s propadem státních příjmů, rovněž odmítl. „Co ekonomové vědí o tom, co bude v roce 2030? Kdo bude u vlády?“ řekl.

Podle Babiše není důvod obávat se toho, že by v budoucnu peníze na důchody státu chyběly. „Tím, že navyšujeme mzdy, máme vyšší odvody sociálního pojištění. Proto nejsou žádné obavy,“ dodal.

Reakce předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudové:

Babišovy výroky kritizovali představitelé ODS, TOP 09 i Piráti.

„Andrej Babiš měl na rovinu říci, že žádná důchodová reforma s jeho vládou nebude, a vyzvat pracující občany, aby si na penzi raději o to více šetřili sami. Absurdním tvrzením, že navzdory demografickému trendu a nečinnosti vlády bude na důchody vždy, si dělá z lidí blázny,“ reagoval na Twitteru poslanec Jan Skopeček (ODS).

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek kritizoval Babiše za výrok, že neví, co je důchodová reforma a že se stará jen o zvyšování důchodů.

„Pan premiér dle vlastních slov neví, co je důchodová reforma. Přitom je to nedílná součást udržitelné budoucnosti pro další generace, tedy něco, co bohužel vládě myslící jen na dárečky pro voliče nic neříká,“ doplnil tamtéž šéf Pirátů Ivan Bartoš.

„Podrobnosti neznám“

K navrhované důchodové reformě, jejíž varianty představila tento týden ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD), se Babiš vyjadřovat nechtěl. Řekl, že podrobnosti zatím nezná, dozví se je až na úterním jednání koaliční rady.

Odmítl komentovat i vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO), která mluvila skepticky o tom, že by se důchodovou reformu podařilo prosadit před koncem funkčního období Sněmovny příští rok na podzim.

Maláčová v pátek uvedla, že chce do několika měsíců připravit důchodovou novelu s reformou penzí. Návrh by mohl podle ní v ideálním případě už upravit technické rozdělení nynějšího veřejného systému na dva pilíře – nultý se základním solidárním důchodem a první se zásluhovou částí důchodu.

Schillerová v reakci uvedla, že zavedení solidárního důchodu, tj. minimální penze, jak ji navrhuje Maláčová, by vyžadovalo zvýšení daňových příjmů nejméně o 300 miliard korun ročně, což by znamenalo razantní navýšení daní. To Schillerová odmítla. Podle ní je nutné napřed najít shodu na financování důchodové reformy, teprve potom začít diskutovat o jejích parametrech.

„My říkáme, máme tady konečně koncept nějaké důchodové reformy, tak se o tom pojďme bavit. A pojďme se bavit o tom, kde vezmeme peníze, abychom to zaplatili,“ řekl v neděli České televizi předseda ČSSD Jan Hamáček.

Babiš v neděli ještě řekl, že bez ohledu na hospodářský vývoj země zůstanou zachovány nynější slevy na jízdné pro studenty a seniory.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované