Hlavní obsah

Babišův ministr chystá největší zakázku v historii Česka

Foto: Profimedia.cz

Ministr obrany Lubomír Metnar.

Reklama

17. 12. 2018 16:28

Ministerstvo obrany chystá nákup 210 bojových vozidel pěchoty za 50 miliard korun.

Článek

Ministr obrany Lubomír Metnar informoval vládu o nákupu pásových bojových vozidel pěchoty za více než 50 miliard korun.

Nákup 210 BVP bude podle dostupných informací největší zakázkou v historii Česka. Smlouvu chce ministerstvo obrany podepsat v srpnu 2019. Metnar řekl, že termín považuje za realistický.

Po jednání vlády ministr obrany uvedl, že výběr dodavatele bude postupovat formou vícekolové zakázky. Vládě předložil i další miliardové zakázky na nákup obrněnců Titus, ručních zbraní a mobilních radiolokátorů MADR.

Předpokládaná hodnota zakázky na BVP bez životního cyklu a případné opce činí podle ministerstva obrany 42,7 miliardy korun bez DPH, tedy více než 50 miliard korun s DPH.

Úřad nyní oficiálně osloví čtyři výrobce, aby předložili své nabídky. Nová BVP by české armádě mohly dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS) nebo společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme.

Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

Vládě Metnar předložil informace také o změně dodavatele 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH včetně pětileté servisní podpory. O nákupu Titusů už vláda v minulosti jednala, zakázka měla být zadána společnosti Tatra Export. Firma ale nezískala bezpečnostní prověrku. Ministerstvo proto v srpnu rozhodlo, že se dodavatelem stane firma Eldis Pardubice, s.r.o. Obě společnosti patří do konsorcia Czechoslovak Group. Smlouvu chce ministerstvo uzavřít v dubnu, vozidla by vojáci měli dostávat v letech 2020 až 2025.

Ministři také dostali informaci o chystané rámcové smlouvě s Českou zbrojovkou Uherský Brod na nákup až 34 000 ručních zbraní za 2,1 miliardy korun bez DPH. Pořídí především 14 000 nových útočných pušek Bren a 20 000 pistolí. Zbraně z České zbrojovky používá česká armáda už nyní, od roku 2010 jich nakoupila téměř 40 000.

Podívejte se na tiskovou konferenci po jednání vlády

Tisková konference po jednání vládyVideo: Seznam Zprávy

Reklama

Doporučované