Hlavní obsah

Bahamy bojují s následky nevšedního jevu. Hurikán Dorian se nad nimi zastavil a pustoší je přes 24 hodin

Rozhovor s meteorologem Davidem Rývou. (Video: Seznam. cz, Seznam Zprávy)

 

Reklama

3. 9. 2019 14:08

Hurikán Dorian, který od víkendu trápí Bahamy, si v tomto ostrovním státě vyžádal nejméně pět mrtvých. Živel na souostroví působí stále další bouře, zastavil se poblíž severních ostrovů Baham.

Článek

Hurikán zeslábl z nejsilnějšího, pátého na třetí stupeň a doprovází ho vítr o rychlosti až 193 kilometrů v hodině. Živel je ale stále mimořádně nebezpečný a jeho pohyb se navíc podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) zastavil. Nebezpečný je hurikán nadále i podle českého meteorologa Davida Rývy. „Je to stále velmi silný hurikán, který je schopný působit obrovské škody. Problém je v těch pobřežních oblastech třeba to, že hladina moře se může vzedmout o tři až pět metrů, a do toho mohou přijít až desetimetrové vlny,“ řekl Rýva ve vysílání Poledních zpráv Televize Seznam.

Velmi pomalý, někdy až v podstatě nulový pohyb hurikánu podle Rývy není u takto velkých bouří příliš častý a souvisí s tím značné nebezpečí. „Problém je samozřejmě v tom, že hurikán má více času působit škody větrem. Zároveň i kdyby byl slabší, z bouřkového systému vypadává obrovské množství srážek, mohou to být až desítky centimetrů během jediného dne,“ řekl Rýva a dodal, že jde o srovnatelné množství, jaké v Česku naprší za půl roku až rok.

Vliv na pohyb hurikánu má rozložení okolních tlakových útvarů – velkou roli hraje podle Rývy takzvaná bermudská tlaková výše.

Dnes večer místního času (v noci na středu SELČ) se podle NHC přiblíží Dorian k východnímu pobřeží Floridy, odkud bude nad Atlantikem těsně u pobřeží postupovat na sever k Georgii a Jižní Karolíně. U těchto států je hurikán očekáván ve středu pozdě večer a ve čtvrtek. V zasažených oblastech byly vyhlášeny evakuace obyvatel.

Ve Spojených státech bylo kvůli bouři už zrušeno více než 1 300 letů, zrušení další tisícovky letů se očekává dnes, napsala agentura AP. Důvodem k odvolání mnoha vnitrostátních i mezinárodních spojů je uzavření několika letišť, která obsluhují jih Floridy. Provoz zastavila mimo jiné mezinárodní letiště ve Fort Lauderdale a v Palm Beach, od kterého je nyní hurikán vzdálen zhruba 160 kilometrů. Ode dneška navíc nebude fungovat letiště v Orlandu, které patří k nejrušnějším v USA.

Floridský senátor Kionne McGhee zveřejnil na svém twitterovém účtu dramatické záběry z mezinárodního letiště ve Freeportu, kde voda sahá do výše 1,8 metru. Mezinárodní výbor Červeného kříže uvedl, že 13 000 domů na Bahamách bylo zničeno nebo poškozeno.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované