Hlavní obsah

Bečov letos čeká méně návštěvníků, i tak už ale přesáhnul 50 tisíc

Foto: ČTK

Zámek Bečov.

Reklama

26. 10. 14:50

Zámek a hrad Bečov na Karlovarsku letos očekává nižší návštěvnost než v loňském roce. Sezona začala později a provoz komplikovaly i stavební práce v areálu hradu a zámku.

Článek

„Přesto už nyní památkový objekt, který v sobě ukrývá i relikviář sv. Maura, překonal hranici 50 000 návštěvníků,“ řekl bečovský kastelán Tomáš Wizovský. Vloni se na Bečov přijelo podívat 73 800 lidí.

„Hrad a zámek Bečov dosud v letošní sezoně navštívilo 50.763 návštěvníků. Vzhledem k souběžným rekonstrukčních pracím, nutnosti zásobování stavebním materiálem a možnosti provozovat pouze první nádvoří a dvě základní trasy bez tradičních dětských modifikací či oblíbené exteriérové interaktivní stezky kolem hradu považuje tento výsledek za více než dobrý. Celková výše návštěvnosti se ještě jistě pronikavě zvýší, neboť nás čeká prosincový provoz nově budované muzejně-galerijní trasy relikviáře sv. Maura,“ uvedl Wizovský.

Letos Bečov otevřel až 1. června, návštěvnická sezona tak byla proti běžným rokům zkrácena o dva měsíce. Částečně by to mohlo vyvážit otevření památky přes adventní víkendy. Právě na poslední listopadový víkend chystá bečovský zámek a hrad dlouho očekávaná událost, a to zpřístupnění nové interaktivní muzejně-galerijní expozice relikviáře svatého Maura. Druhou nejcennější zlatnickou památku po korunovačních klenotech českých králů si tak budou moci první návštěvníci prohlédnout v nových prostorách.

Součástí zahájení provozu nové expozice bude i představení mezinárodní výstavy Devět století společné historie, která měla svoji loňskou předpremiéru v Českém centru Paříži. S otevřením Pluhovského paláce plánuje správa Státního hradu a zámku Bečov zavedení pravidelného promítání v kinosále. „Pro letošní rok jsme zvolili stylové rodinné filmy Poslední aristokratka a Tajemství staré bambitky, které budou pro zájemce zdarma. V příštím roce se bude, již jako zpoplatněné představení, promítat pokračování pohádky Tajemství staré bambitky 2 a další aktuální filmy. Letos máme také v plánu se po roční pauze vrátit k oblíbené akci, a to je půlnoční mše v zámecké kapli svatého Petra,“ dodal kastelán Wizovský.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované