Hlavní obsah

„Braňte Polsko,“ Kaczyński mobilizuje své příznivce proti demonstrantům

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

27. 10. 2020 19:37

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) dnes v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí.

Článek

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. „Vážného trestného činu,“ podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

„Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit,“ řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

V neděli protestující vtrhli na různých místech Polska do kostelů během mší a bohoslužby narušili. Kaczyński dnes vyzval stoupence PiS k obraně kostelů „za každou cenu“.

„Braňme Polsko, braňme vlastenectví, ukažme odvahu. Jedině tehdy můžeme tu válku, kterou nám naši odpůrci jasně vyhlásili, vyhrát,“ prohlásil Kaczyński.

Také dnes i přes restriktivní opatření zavedená kvůli šíření koronaviru vyrazily davy lidí do ulic polských měst a městeček. Reportér portálu onet.pl informující o událostech ve Varšavě upozornil, že mezi demonstranty je i mnoho těch, kteří se snaží využít napětí ke střetům s policisty. Jde prý hlavně o mládež. Na středu se chystá celopolská stávka žen a další protestní akce.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované