Hlavní obsah

Britský lékař v důchodu pomáhal v boji proti koronaviru. A podlehl mu

Foto: Profimedia.cz

Děkovný nápis zdravotnickým pracovníkům v Londýně.

Reklama

3. 4. 2020 13:35

Odešel do penze, na přání NHS se ale kvůli koronavirové krizi vrátil do práce. A novému koronaviru podlehl. Příběh britského lékaře obletěl svět. „Berte ten virus vážně a naslouchejte své vládě,“ vyzval Brity syn Alfy Saadua.

Článek

Alfa Saadu, původem z Nigérie, pracoval jako lékař skoro čtyřicet let. A podle jeho syna Daniho v práci částečně pokračoval i poté, co odešel do důchodu. „Až do chvíle, co onemocněl, pořád na částečný úvazek zachraňoval lidi,“ napsal na svém Facebooku Dani Saadu.

Osmašedesátiletý lékař byl jedním z těch, kteří vyslyšeli volání britského zdravotnického systému NHS o pomoc. S příchodem koronavirové epidemie se po necelých čtyřech letech na odpočinku vrátil zpět do práce a v nemocnici ve městě Welwyn severně od Londýna pomáhal v boji s COVID-19.

Novým koronavirem se ale sám nakazil. S nemocí bojoval dva týdny. „Lidé z NHS byli skvělí, udělali vše, co mohli,“ okomentoval to jeho syn. Brity po otcově smrti vyzval k tomu, aby epidemii brali vážně a poslouchali doporučení, které jim dává vláda. „Prosím, zůstaňte v bezpečí a chraňte své blízké – není nic důležitějšího,“ apeloval Dani Saadu.

Zesnulý lékař byl podle svého syna velmi rodinný muž. „Dělali jsme všechno společně. Rodina byla na prvním místě. Nechal tady dva syny a manželku, která je sama lékařka v důchodu,“ uvedl podle britského serveru The Independent Dani.

Jeho otec odešel z vedoucí pozice ve veřejné nemocnici The Princess Alexandra ve městě Harlow v roce 2016 po téměř 40 letech. „Alfa tu byl velmi známý kvůli své vášni zajistit pacientům co nejkvalitnější péči,“ řekl o něm ředitel nemocnice v Harlow Lance McCarthy. A dodal, že na Saadua budou mnozí vzpomínat.

„Byl hlučný, odvážný a miloval výzvy. Měl rád fotbal, svou rodinu a těšil se na odchod do důchodu, aby mohl trávit čas se svými vnoučaty,“ popsal lékaře jeden z jeho bývalých kolegů. Jiný z jeho bývalých spolupracovníků o něm řekl, že „byl známý a respektovaný mezi svými kolegy lékaři v Londýně“. „Měl vřelé srdce. Pro své pacienty, praktikanty i NHS toho udělal mnoho dobrého,“ dodal.

Saaduovu smrt připomněl i britský exministr zdravotnictví Jeremy Hunt. Na Twitteru napsal, že lidé jako on jsou skuteční hrdinové. „Mohli zůstat doma a chránit se, ale oni se vrátili zpět do boje zachraňovat životy,“ okomentoval Hunt. Svého bývalého kolegu si na Twitteru připomněl i lékař Abbas Mirza.

Saadu se stal jedním z lékařů, kteří podlehli nemoci, proti níž se snažili bojovat. Deník The Guardian zmiňuje také šestasedmdesátiletého doktora Habiba Zaidiho nebo Adila el Tayara. Třiašedesátiletý chirurg ze středoanglického regionu zemřel před týdnem právě kvůli svému dobrovolnictví při boji s COVID-19.

Velká Británie má skoro 34 tisíc nakažených. Obětí bylo v pátek přes 2 900.

Reklama

Doporučované