Hlavní obsah

Brusel tlačí, ať více pijeme vodu z kohoutku. Kvůli tomu podraží, ale prý to nezaplatíme my

Pijte kohoutkovou, zní z Bruselu. Voda podraží, ale prý to nezaplatíme my. (Video: Pavlína Kosová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

19. 3. 2018 17:50

Nová pravidla pro dohled nad kvalitou kohoutkové vody by v praxi znamenala podrobnější sledování kvality. A zřejmě i její zdražení.

Článek

Z Bruselu přišla na stůl českých poslanců nová směrnice, která má v příštích více než třiceti letech změnit zvyky, jak Češi konzumují pitnou vodu.

„Pomůže to omezit počet plastových lahví, které používáme, a to zlepšováním důvěry lidí ve vodu z kohoutku,” stojí v důvodové zprávě k návrhu směrnice, kterou zpracoval Evropský parlament a Rada EU.

Směrnice, kterou už minulý týden projednal sněmovní výbor pro evropské záležitosti, má upravovat pravidla o jakosti vody určené ke spotřebě.

„Jsou tam třeba nové požadavky na sledování úrovně olova ve vodě nebo legionely,” přiblížil Seznamu směrnici její zpravodaj a zároveň člen zmíněného výboru Jan Zahradník z ODS.

„My jsme ke směrnici zaujali odůvodněné stanovisko,” uvedl poslanec. „Vystavili jsme jí žlutou kartu, což je upozornění, že směrnice nemá ve všech ustanovení naši podporu,” doplnil Jan Zahradník s tím, že podle českých poslanců a vlády by si o podobných věcech měla každá země rozhodovat sama.

Směrnice uvádí, že by členské státy měly zajistit kvalitní pitnou vodu pro všechny obyvatele. Nebude to ale zadarmo. Do roku 2050 se počítá s náklady ve výši 5,9 až 7,3 miliardy eur (150 až 186 miliard korun).

„Náklady ponesou zejména vodohospodářské subjekty. Spotřebitelé by zaznamenali pouze nepatrný nárůst nákladů na domácnost,” uvádí směrnice.

Podle poslance Zahradníka by si ale Češi za vodu připlatili, a to kvůli vyšší ceně za sledování její kvality. „To by musely zajišťovat dodavatelské distribuční firmy a ty by samozřejmě promítly zvýšené náklady do ceny pro koncového odběratele,” říká.

Jak se ke směrnici a případnému zdražení pitné vody staví distributoři? Plánují vodu zdražit?

Podívejte se na reportáž na začátku článku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované