Hlavní obsah

Bývalý kancléř Mathé po letech prozradil: Premiér Zeman vetoval Havlův návrh vyznamenání

 

Reklama

29. 10. 2016 10:00

Zatímco seznam letošních kandidátů na státní vyznamenání prošel prezidentu Miloši Zemanovi bez jakýchkoliv zásahů od premiéra Bohuslava Sobotky, někdejšímu prezidentovi Václavu Havlovi se to ne vždy podařilo. Zejména v době, kdy byl premiérem Miloš Zeman.

Článek

Udělení vyznamenání podléhá takzvané kontrasignaci předsedy vlády, to znamená, že bez jeho předchozího souhlasu nelze řád či medaili udělit.

Bývalý kancléř prezidenta Václava Havla Ivo Mathé včera večer, po skončení živého přenosu Seznamu, zavzpomínal, že Zeman v době, kdy byl premiérem, dokázal své právo nepodepsat využít.

„Premiér Zeman nekontrasignoval jednu zahraniční osobnost,“ řekl zcela nečekaně Mathé, který byl hostem Seznamu společně s bývalou předsedkyní Sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS) a americkým novinářem žijícím v Praze Erikem Bestem.

Mathé ještě dodal, že tuto nepříjemnou epizodu se tehdy naštěstí podařilo utajit, takže nevzniklo diplomatické faux pas: „Vůči tomu člověku by to bylo velmi trapné.“

Šlo o medaili pro Solanu?

Mathé naznačil, že spor mezi Havlem a Zemanem se tehdy týkal názoru na bombardování Srbska jednotkami NATO neboli že spor proběhl v roce 1999. O koho konkrétně šlo, říct nechtěl.

Z kontextu ale vyplývá, že mohlo jít o vyznamenání pro tehdejšího generálního tajemníka NATO Javiera Solanu.

Zásadní spor mezi Havlem a Zemanovou vládou tehdy byl o to, zda NATO, jehož jsme byli v době leteckých úderů na Jugoslávii (v březnu 1999) členy teprve pár dnů, mělo, či nemělo právo zaútočit na srbské cíle. Tamní režim Slobodana Miloševiče v tu dobu vedl brutální boj proti etnickým Albáncům, kteří žádali osamostatnění Kosova.

„Argument Miloše Zemana byl tehdy směšný. On byl milovník Srbů,“ uvedl včera Mathé.

Na Hradě chyběl Jiří Brady, zalitovala Němcová

Debata v zákulisí studia v Seznamu se ale točila převážně kolem včerejších oslav 98. výročí vzniku samostatného Československa.

Ivo Mathé a poslankyně ODS Miroslava Němcová se shodli, že mezi vyznamenanými na Hradě jednoznačně chyběl Jiří Brady, bývalý vězeň z Terezína a Osvětimi, který dnes žije v Kanadě a celý svůj život zasvětil šíření informací o holokaustu a dočkal se vysokých poct v mnoha zemích.

Zeman vzal neudělení vyznamenání pro Bradyho jako součást svého boje s ministrem kultury Danielem Hermanem, který je Bradyho synovcem. Když se Hrad za svůj postoj vůči Jiřímu Bradymu dočkal veřejné kritiky, řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček, že Zeman vyznamená Bradyho někdy příště.

„Říct tohle v případe osmaosmdesátiletého pána, který sem přiletěl, aby se rozloučil s vlastí, zní naprosto surově,“ řekla Němcová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované