Hlavní obsah

Bývalý prezident JAR byl odsouzen za pohrdání justicí

Foto: Profimedia.cz

Bývalý prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma.

Reklama

29. 6. 15:55

Jihoafrický ústavní soud dnes uznal bývalého prezidenta Jacoba Zumu vinným z pohrdání justicí a odsoudil ho k 15měsíčnímu vězení.

Článek

Zuma, který stál v čele země devět let do roku 2018, se opakovaně nedostavil k jednání protikorupční komise. Podle předsedkyně soudu Sisi Khampepeové je jediným správným trestem nepodmíněné vězení. „Ústavní soud nemá jinou možnost než konstatovat, že je pan Zuma vinen pohrdáním justicí,“ uvedla soudkyně. Zuma v minulosti řekl, že se nebojí jít do vězení, podle Khampepeové jednal se zlým úmyslem. Ústavní soud dospěl k závěru, že pokud by Zuma za své chování nebyl potrestán, poškodilo by to zásadním způsobem důvěru ve vládu zákona.

Zuma je prvním jihoafrickým exprezidentem odsouzeným do vězení. Policii se má přihlásit do pěti dnů ve svém bydlišti v provincii KwaZulu-Natal nebo v Johannesburgu. Zumův mluvčí uvedl pro tamní televizi eNCA, že chystají stanovisko. Neuvedl nicméně, kdy přesně bude reakce bývalého prezidenta zveřejněna, informuje server Al-Džazíra.

Khampepeová řekla, že se soud rozhodl uložit trest vězení, protože dospěl k závěru, že se Zuma nedostaví k řízení ani na další výzvy. „Několikrát řekl, že půjde raději do vězení, než aby spolupracoval s komisí nebo se podřídil nařízení,“ uvedla.

Ústavní soud jednal na podnět protikorupční komise, která vznikla v roce 2018 a byla pověřena vyšetřením korupčních případů spojených se Zumovým působením v úřadu prezidenta a předtím viceprezidenta. Na jeho vinu poukázalo 40 svědků, mezi nimiž byli bývalí ministři a členové vedení státních podniků. Zuma se odmítal sám vyslovit a uplatňoval právo zachovat mlčení.

Po mnoha minulých předvoláních stanovila komise další jednání na únor a požadovala jeho přítomnost, ale Zuma opět nepřišel. Komise se proto obrátila na soud a navrhla potrestat ho dvěma lety vězení. Zuma v únoru nejen ignoroval předvolání komise, ale také předchozí soudní rozhodnutí, jímž mu soud nařídil se jednání zúčastnit. Při březnovém virtuálním jednání advokát komise Tembeka Ngcukaitobi řekl, že otázkou už není, „zda má jít Zuma do vězení, ale na jak dlouho“. „Postavení bývalého prezidenta ho před zákonem nechrání,“ řekl Ngcukaitobi.

Devětasedmdesátiletý Zuma přišel k jednání komise jen jednou, v červenci 2019, ale se zlobou odešel s tím, že se s ním zachází jako „s obžalovaným“.

Zuma byl donucen odstoupit v roce 2018 svou vlastní politickou stranou Africký národní kongres (ANC) kvůli několika korupčním skandálům, vinu však odmítá. Na pozici prezidenta ho nahradil Cyril Ramaphosa, který považuje boj proti korupci za prioritu.

Zuma čelí 18bodové obžalobě související s nákupem vojenského vybavení od pěti evropských zbrojařských společností v roce 1999, kdy byl viceprezidentem. Je také obviněn z korupce v době, kdy byl prezidentem. Podle obžaloby přijal úplatek ve výši 500 000 randů (750 000 Kč) od francouzské zbrojařské firmy Thales za to, že jí poskytne ochranu před vyšetřováním jejího postupu při získání zakázky.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované