Hlavní obsah

Bývalý Trumpův osobní právník byl před dvěma lety v Praze, měl se spojit se zástupci Kremlu

Trumpův bývalý právník byl v roce 2016 v Praze.Video: Martin Zíta, AP, Reuters

 

Reklama

28. 12. 2018 8:45

Přítomnost Michaela Cohena v létě 2016 v Praze dokládají záznamy z mobilní sítě a také odposlechy tajné služby.

Článek

Někdejší osobní právník současného amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen byl v létě 2016 v Praze. Dokazuje to záznam přihlášení jeho mobilního telefonu do české mobilní sítě. S odvoláním na čtyři své zdroje to uvedla americká agentura McClatchyDC, která se věnuje politickému zpravodajství z Washingtonu. Americká média již dříve uváděla, že Cohen do české metropole odcestoval, aby zde během americké předvolební prezidentské kampaně navázal kontakty se zástupci Kremlu.

Cohenovu přítomnost v Praze či v okolí české metropole dokládá podle McClatchyDC nejen zmíněný záznam přihlášení jeho telefonu do české sítě, ale také odposlechy pořízené blíže neupřesněnou východoevropskou tajnou službou. Ta podle agentury zachytila rozhovor Rusů, z nichž jeden poznamenal, že Trumpův nyní již bývalý právník v Praze byl. Pokud jde o tento rozhovor, agentura McClatchyDC své tvrzení podepřela dvěma nejmenovanými zdroji.

Cohen v minulosti opakovaně popíral, že by Prahu navštívil. Tento týden jeho mluvčí Lanny Davis řekl, že na svém tvrzení trvá. „Nikdy nebyl v Praze, nikdy nebyl v České republice,“ řekl Davis.

Sám Cohen očividně na zprávu McClatchyDC na Twitteru zareagoval s tím, že slyšel, že Praha je v létě krásná, ale že on to neví, neboť tam nikdy nebyl. „Mueller ví všechno,“ dodal s odkazem na zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který kauzu ruské role v amerických prezidentských volbách rozplétá. Na následné dotazy uživatelů Twitteru, zda tedy, když tvrdí, že českou metropoli nenavštívil, byl na předměstí Prahy, případně kdekoli jinde v Česku, odpověděl Cohen, že ne.

McClatchyDC upozornil, že popírání návštěvy Prahy je Cohenovým veřejným postojem, který se může lišit od toho, co řekl Muellerovi. Muellerův mluvčí Peter Carr záležitost komentovat odmítl.

Deník The Washington Post poznamenal, že pokud Cohen skutečně Prahu navštívil, vrhá to zcela nové světlo na Muellerovo vyšetřování. McClatchyDC v této souvislosti poznamenal, že otázkou zůstává, co Cohen o schůzce v Praze vyšetřovatelům řekl a zda o své české misi informoval i Trumpa.

Cohena v prosinci poslal newyorský soud nepodmíněně na tři roky do vězení za to, že během prezidentské volební kampaně zaplatil za mlčení dvěma ženám, které tvrdily, že měly s Trumpem poměr. Podle soudu šlo o porušení pravidel pro financování volební kampaně. Trump románky s ženami popírá a platby za mlčení považuje za Cohenovy soukromé transakce, za které nese odpovědnost jeho bývalý právník.

Reklama

Doporučované