Hlavní obsah

Bývalý viceprezident Joe Biden vstoupil do hry o Bílý dům

Bývalý viceprezident Joe Biden oznámil kandidaturu na prezidenta USA. (Video: Filip Kalčák, AP)

 

Reklama

25. 4. 2019 13:46

Bývalý americký viceprezident Joe Biden oznámil kandidaturu na prezidenta USA. Do voleb vstoupí s heslem Bitva o duši Ameriky. Rozhodnutí oznámil na svém facebookovém profilu.

Článek

Bývalý americký viceprezident Joe Biden ve čtvrtek po několika měsících příprav vstoupil do boje o nominaci Demokratické strany na prezidentský úřad. Ve videu na sociálních sítích vyzval spoluobčany, aby se spolu s ním pokusili zabránit prezidentu Donaldu Trumpovi zahájit druhý mandát. „Nacházíme se v bitvě za duši tohoto národa,“ řekl v oficiálním prohlášení.

Ve videu také vzpomínal na Deklaraci nezávislosti a na hodnoty, které v ní jsou ukotvené. Mezi hlavními vyzdvihl rovnost. „Tyto pravdy považujeme za samozřejmé,“ řekl Biden. „Všichni lidé byli stvořeni jako rovnocenní. Stvořitel nás obdařil nezcizitelnými právy. Už jsme to slyšeli tolikrát, že je to prakticky klišé. Právě nyní si musíme uvědomit, kým ve skutečnosti jsme. Tohle je Amerika.“

Biden se podle dřívějších průzkumů nejspíš zařadí do čela už zhruba dvacetičlenného sboru demokratických kandidátů, kteří se v příštím roce chtějí Trumpovi postavit. „Dáme-li Donaldu Trumpovi osm let v Bílém domě, navždy zásadně změní charakter tohoto národa,“ řekl americký politik v tříapůlminutovém videu. Podle agentury AP jeho prohlášení uzavírá úvodní chaotickou kapitolu výběru kandidátů, i když několik méně známých osobností se může ještě k uchazečům o nejvyšší úřad připojit.

Podle amerických médií může Biden ve svém úsilí narazit na řadu problémů. Mnozí demokratičtí voliči si kladou otázku, zda není v šestasedmdesáti letech na nejvyšší státní post příliš starý a zda strana nepotřebuje nové tváře. Jiní jsou přesvědčeni, že neuspěje jeho centristická politika v situaci, kdy útočná Trumpova rétorika zradikalizovala demokratickou opozici a zatlačila ji doleva. Socialista Bernie Sanders, který ve straně symbolizuje radikální proud, v průzkumech nicméně Bidenovi ustupuje.

Bidenova kandidatura může ukázat, zda američtí demokraté stojí o umírněného politika schopného oslovit Trumpovu voličskou základnu, nebo o kandidáta typu Sanderse či senátorek Kamaly Harrisové a Elizabeth Warrenové, který dokáže těžit z radikálních nálad lidí znechucených nynější politikou Bílého domu.

Biden podle kritiků staví svou prestiž na minulosti, v nejvyšší politice USA se pohybuje čtyři desetiletí a osm let byl za vlády prezidenta Baracka Obamy jako viceprezident mužem číslo dvě. Biden přitom patří k nejtvrdším Trumpovým kritikům. Loni například prohlásil, že kdyby se s Trumpem setkal ve škole, „vymlátil by z něj duši“. Prezident kontroval slovy, že „Biden by šel rychle a s řevem k zemi“.

Biden usiloval o nejvyšší post už dvakrát, v letech 1988 a 2008. Poprvé ustoupil z boje po obviněních z plagiátorství, v roce 2008 zaostal za soupeři Hillary Clintonovou a Barackem Obamou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované