Hlavní obsah

Čekám, že se některými otázkami bude zabývat Ústavní soud. Jiří Macháček o tom, jak se naše doba podobá třetí republice

Herec a hudebník Jiří Macháček ve Výzvě Seznam Zpráv o Babišovi, České republice, nových rolích i hudbě. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

3. 10. 2018 20:43

„Snad neskončíme jenom u táboráku,“ říká herec a zpěvák, který se přidal k bojkotu akcí spojených s firmami premiéra Babiše. Ve filmu Toman si teď Jiří Macháček zahrál poválečného šéfa československé zahraniční rozvědky.

Článek

Hraje muže, který na jedné straně pomohl komunistům v roce 1948 k moci, zároveň umožnil po válce desetitisícům židovských uprchlíků dostat se na západ a do Palestiny. Ale za nemalý zisk. „Nechtěl jsem se rozhodovat, zda budu hrát padoucha, nebo hrdinu. Nezbývalo mi, než hrát každou situaci tak, jak je napsaná,“ říká Macháček o své roli ve snímku Ondřeje Trojana.

„Stáváte se myšlenkově a tělesně někým jiným. Po natáčení vám to několik měsíců trvá, než se vrátíte. Vůbec jsem si před tím nemyslel, že bych měl v sobě v koutcích duše temné stránky. Začal jsem si uvědomovat, jak se mi v té postavě jako herci líbí,“ dodává.

Ve studiu Výzvy zkoumal na základě fotografie Zdeňka Tomana, jestli si jsou podobní, jak někteří tvrdí. „Je to trochu takový jouda jako já. Vůbec mě to nenapadlo, kdyby mi to neříkalo více lidí. Já jsem ten dojem vůbec neměl.“

V příběhu třetí Československé republiky vidí paralelu se současností. „Ten film je dost aktuální. Nerad bych, abychom dopadli podobně,“ připouští Macháček. „Takové to zmocňování se médií a potichu pozic v bezpečnostních složkách státu. Třeba když vidím, že z Lidových novin odchází novinářka, která tam pracovala dvacet sedm let, protože se nemůže bránit tomu vlivu, který přichází z pozic lidí veřejné služby, kteří tvrdí, že je jako nevlastní,“ popisuje, co ho znepokojuje na současné situaci.

Jiří Macháček se už v létě připojil k Tomáši Klusovi, který se rozhodl bojkotovat veškeré akce a média, která jakkoli souvisejí s podniky premiéra Babiše. „Na barikády bych velmi nerad, když to bude nutné, tak se tam možná sejdeme. Dal jsem najevo, že bych nerad sloužil v nějaké kampani, která není kampaň. Nechci vystupovat v těch médiích.“

Novou dramatickou roli v Tomanovi bere i jako šanci vystoupit ze škatulky legračních chlápků. U filmu se totiž prosadil po třicítce právě komediální rolí, kariéru mu ze dne na den změnila role v kultovních Samotářích. „Tím zhuleným klukem ze Samotářů jsem přestal být hned další rolí. Diváci ho ale ve mně chtějí vidět dodnes.“

Pokračování by se nebránil, i když uznává, že druhé díly jsou obvykle problém. „Kdyby tam hrál Ivan Trojan a režíroval to David Ondříček, asi bych se nebránil. Důležité by bylo, abychom točili proto, že máme skvělý scénář, ne kvůli komerčnímu zisku.“ Jak se cítí dnes, když se dívá na Samotáře se svým synem? A podpořil by Jana Hřebejka v politické kampani?

Podívejte se na rozhovor v úvodním videu.

Pořad Výzva sledujte každý všední den od 11:30 na celoplošné Televizi Seznam.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

Sledujte Seznam Zprávy i na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované