Hlavní obsah

Čekání je u konce. Muellerova zpráva je venku

Veřejnost dostává příležitost prohlédnout si Muellerovu zprávu. (Video: Šimon Trantina, AP)

Po téměř dvouletém vyšetřování ruského ovlivňování amerických prezidentských voleb zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti přibližně v 17:00 našeho času zprávu vypracovanou zvláštním vyšetřovatelem FBI Robertem Muellerem. Bezmála čtyřsetstránkový dokument přináší mimo jiné jeho zjištění o kontaktech volebního týmu Donalda Trumpa s Ruskem.

Článek

Dosud publikovaný čtyřstránkový výtah ze zprávy neobsahoval žádné závažné informace, na jejichž základě by mohl být prezident obviněn. Mueller připustil, že důkazy o potenciálních trestných činech nenašel, zároveň však Trumpa nezbavil podezření a odpovědnosti. Zpráva se vedle samotného ovlivňování voleb věnuje i možné snaze prezidenta bránit výkonu spravedlnosti.

Ve zveřejněném Mullerově dokumentu jsou začerněny pasáže související s utajovanými skutečnostmi či se „třetími osobami“, které neměly k vyšetřování přímý vztah. Neveřejné jsou i výpovědi obviněných lidí před velkou porotou.

Ministr spravedlnosti William Barr v polovině března prohlásil, že zpráva očišťuje Trumpa z podezření na údajnou spolupráci s Ruskem. Prezident následně označil vyšetřování za zbytečné a zaútočil na kritická média, která podle něho využila Muellerovu práci k vytváření lživých zpráv.

Muellerovu zprávu s několika redakčními úpravami umístilo americké ministerstvo spravedlnosti na svůj web. Zprávu si můžete přečíst zde.

 • Předseda soudního výboru i po přečtení zprávy trvá na Muellerově předvolání

  Předseda soudního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler během čtení Muellerovy zprávy napsal na Twitter, že Kongres nadále potřebuje Muellera vyslechnout. Nadlerovi se nelíbí, že zpráva sice neodhalila Trumpovy nezákonné snahy, ale zároveň se v ní píše, že tvrzení, že Trump se na ruských snahách nepodílel, nemůže říci s plnou jistotou.

 • Trump se snažil ovlivnit vyšetřování, nikdo ho ale neposlouchal

  „Prezidentské snahy ovlivnit vyšetřování byly většinou neúspěšné a to zvláště pro to, že osoby blízké prezidentovi odmítly následovat jeho příkazy,“ píše se v Muellerově zprávě.

 • Rusko najmulo trolly, aby chodili po New Yorku s maskou Trumpa

  Agentura pro výzkum internetu (firma zabývající se podvratnými aktivitami konanými ve prospěch Ruska) naverbovala několik lidí, aby prováděli politicky motivované činy spojené s americkými volbami. Někteří z nich byli pověřeni, aby chodili po New Yorku oblečení jako Santa Clausové s maskou Trumpa. Vyplývá to z Muellerovy zprávy.

 • Trump se chtěl Muellera zbavit

  V červnu roku 2017 média informovali, že se Mueller ujímá vyšetřování Trumpova případu. Krátce po této informaci Trump pověřil právníka Dona McGahna, aby zavolal tehdejšímu ministrovi spravedlnosti a sdělil mu, že Mueller je ve střetu zájmů a musí dát od případu ruce pryč. McGahn popírá, že by toto nařízení uposlechl.

  „To je můj konec v úřadu,“ řekl podle Muellerovy zprávy Trump, když zjistil, že se právě Mueller ujímá jeho případu.

 • Co dalšího vyplývá z Muellerovy zprávy?

  Muellerův tým potvrdil Trumpovu nevinu. Někteří členové Trumpova volebního týmu údajně věděli, že by z ruské potenciální „pomoci“ profitovali, neučinili však žádné nezákonné kroky, aby ruské snaze napomohli.

  Zpráva také odpovídá na otázku, proč nebyl během vyšetřování předvolán sám Trump. Podle Muellera by to až příliš zdrželo vyšetřování, důkazů měli již právníci údajně dostatek.

 • Muellerův tým prošetřoval činnost čtrnácti advokátních kanceláří

  V souvislosti s vyšetřováním Muellerův tým prověřoval činnost čtrnácti advokátních kanceláří, a to včetně advokátní kanceláře bývalého Trumpova právníka Michaela Cohena. Pod drobnohledem byla také práce kanceláře Grega Craiga, který údajně lhal o své práci pro ukrajinské ministerstvo spravedlnosti. Názvy dalších advokátních kanceláří jsou v dokumentu nečitelné.

 • Muellerova zpráva je přístupná na webu

  Muellerovu zprávu s několika redakčními úpravami umístilo americké ministerstvo spravedlnosti na svůj web. Zprávu si můžete přečíst zde.

 • Drtivé vítězství pro Trumpa, hlásají jeho právníci

  Podle Trumpových právníků, kteří byli pověřeni rozborem Muellerovy zprávy, dosáhl Trump zveřejněním dokumentu úplného vítězství. „Výsledky vyšetřování znamenají totální vítězství pro prezidenta,“ píší právníci v oficiálním prohlášení. „Dokument potvrzuje to, co jsme tvrdili od začátku – žádné tajné dohody. Po více než 17měsíčním vyšetřování, předvolání asi 500 svědků a prozkoumání více než 1,4 milionu dokumentů je jasné, že obvinění vznesené proti Trumpovi bylo naprosto bezprecedentní.“ Informovala o tom CNN.

 • Dnes mám dobrý den, řekl Trump v Bílém domě

  „Oni mají dobrý den, já mám také dobrý den. Žádné dohody, žádné obstrukce. Tohle už se nesmí stát žádnému jinému prezidentovi,“ vyjádřil se Trump krátce ke zveřejnění Muellerovy zprávy v Bílém domě.

 • Muellerova zpráva čítá 448 stran

  Podle agentury Bloomberg má plné znění Muellerovy zprávy 448 stran včetně úvodu a shrnutí každé kapitoly.

 • Rusko chtělo, aby se Trump s Putinem před volbami vídal, vyplývá ze zprávy

  Osoby pověřené Ruskem vyvíjely snahu, aby se Trump s Putinem setkával osobně ještě před Trumpovým zvolením. Podle CNN to vyplývá z právě zveřejněné Muellerovy zprávy.

 • Muellerova zpráva je zveřejněna

  Do Kongresu se před chvílí dostalo plné znění Muellerovy zprávy s několika redakčními úpravami. Ve stejnou dobu byla zpráva o vyšetřování zveřejněna i na speciálním webu.

 • Barr se chová jako Trumpův advokát, napsala na Twitteru kandidátka na prezidentský post

  „Barr se chová spíš jako Trumpův právník než jako americký ministr spravedlnosti. Jeho tisková konference byla přehlídka propagandy. Američané si zaslouží pravdu. Potřebujeme, aby Mueller vystoupil na půdě Kongresu,“ napsala na svůj Twitter senátorka a kandidátka na post příští hlavy státu Kamala Harrisová.

 • Snaha demokratů očernit Trumpa je zoufalá, napsal na Twitter republikán Mark Meadows

  „To, co tu vidíme, je bezprecedentní zoufalství demokratů. Přišli s konspirací ohledně tajné spolupráce, která nikdy neexistovala. Nedostali to, co chtěli a teď dál šíří kontroverzní vyjádření a čekají, jestli se nějaké ujme. To nebude fungovat,“ napsal na svůj Twitter republikán Mark Meadows, známý jako dlouhodobý Trumpův spojenec.

 • Mueller se ve zprávě zaměřil na deset bodů potenciálního Trumpova pochybení

  Pilířem brzy zveřejněné Muellerovy zprávy je deset bodů, ve kterých se zkoumá možná Trumpova spolupráce s Ruskem. Mueller po vyšetřování těchto bodů došel se svým týmem k závěru, že Trump se na ovlivňování voleb v roce 2016 nepodílel. Informovala o agentura Bloomberg.

 • Sněmovna reprezentantů vyzvala Muellera, aby vypovídal o svém vyšetřování

  „Žádám vás, abyste hovořil před soudním výborem, co nejdříve to bude možné, nejpozději ale 23. května 2019,“ napsal předseda soudního výboru Sněmovny reprezentantů Jerry Nadler v dopise určeném Muellerovi.

  Již dříve žádali demokratičtí poslanci Chuck Schumer a Nancy Pelosiová, aby Mueller o svém vyšetřování vypovídal před členy Kongresu.

 • Hra skončila, Trump na Twitteru zveřejnil fotomontáž s motivy Hry o trůny

  „Žádné dohody, žádné obstrukce. Pro všechny nesnášivce a radikální demokraty. Hra skončila,“ napsal Trump krátce po skončení tiskové konference na svém Twitteru.

 • Tisková konference ke zveřejnění Muellerovy zprávy skončila

  William Barr po necelé půlhodině ukončil průvodní tiskovou konferenci ke zveřejnění Muellerovy zprávy. Ke konci konference musel čelit několika dotazům novinářů, podle kterých je Barr k Trumpovi příliš benevolentní a „měkký“.

  Muellerovu zprávu si bude moci veřejnost přečíst přibližně za hodinu.

Doporučujeme

Další zprávy