Hlavní obsah

Červnové srážky mohou výrazně zvýšit výskyt komárů na jihu Čech

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

8. 7. 2020 0:59

Vzhledem k četným červnovým srážkám lze letos na některých místech na jihu Čech očekávat výrazně vyšší výskyt komárů.

Článek

Například město Třeboň na Jindřichohradecku proto v minulých dnech postřikem hubilo larvy komára na celkové ploše přibližně jednoho hektaru. Podmínky pro množení tohoto hmyzu jsou nejlepší za posledních pět let. ČTK to dnes řekl vedoucí Odboru životního prostředí z Městského úřadu v Třeboni Jaroslav Fliegel.

„V minulých letech bylo sucho, což komárům tolik nesvědčí. Nyní však, hlavně v červnu, vydatně pršelo,“ uvedl. Květnové deště podle něj ještě takový vliv na množení tohoto hmyzu neměly. Voda se do krajiny vsákla a nezůstávala na povrchu. V červnu už byla situace jiná, a tak se na řadě míst na pastvinách a loukách vytvořily vodní plochy. „Protože zde vznikly významnější líhniště komářích larev, provedlo město Třeboň po konzultaci se Správou CHKO Třeboňska postřik biologickým přípravkem VectoBac působícím pouze na komáří larvy,“ řekl.

Komáři se množí především na vodních hladinách. Stačí jim k tomu třeba i louže nebo zahradní sud. V jarních měsících je vývoj komára pomalejší a trvá až čtyři týdny. V teplých dnech stačí třeba jen deset dní. „Larvy jsme hubili pouze na loukách. V lese je to mnohem obtížnější, zároveň i finančně náročnější a nemá to takový efekt,“ uvedl Fliegel.

Třeboň je v regionu s vysokým počtem rybníků a vodních ploch. Charakter zdejšího prostředí množení komárů vyhovuje. V případě masivního přemnožení lze hmyz rovněž hubit plošně pomocí postřiků z vrtulníku. V minulosti takto v Třeboni a okolí už postupovali. Bylo to především v letech, kdy se před začátkem léta při povodních rozlily řeky, což byly roky 2010 a 2013.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované