Hlavní obsah

Nechtějí se očkovat. A už vůbec nechtějí platit za testy

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Zvýhodňování očkovaných je jedno z témat, na kterém se česká společnost neshodne, ukazuje průzkum G82.

Reklama

2. 10. 2021 16:41

Ze zdravotního tématu se stalo politické. Covid štěpí českou společnost. Přesně na polovinu se dělí v otázkách povinného nošení roušek i nutnosti potvrzení o bezinfekčnosti pro vstup do různých veřejných prostor.

Článek

Podle 46 procent lidí je v pořádku, že do některých veřejných prostor mohou vstoupit lidé pouze s covid pasem, tedy očkovaní, testovaní nebo ti, co prodělali nejdéle před půl rokem covid-19. Téměř stejně velká skupina je ale přesvědčená o opaku. Vymáhat by podobné opatření stát neměl podle 41 procent dotazovaných.

Vychází to z on-line dotazování agentury G82 na reprezentativním vzorku 300 respondentů od 18 do 65 let. Průzkum si nechala vypracovat expertní skupina Covid a právo, která bude nově radit Ministerstvu zdravotnictví s pandemickou legislativou. Právníci úřadu doporučují vrátit se do normálního legislativního stavu a skončit s vydáváním mimořádných a ochranných opatření. Ministerstvu budou také pomáhat s novelou krizového zákona.

„Na covidu je nejlépe vidět, jak lze do společnosti vnést chaos a nejistotu. Je zřejmé, že se jedná víc o politické téma než o zdravotní. Tento stav je pro politickou scénu velmi výhodný, lze z něj čerpat potenciál jakýmkoli výrokem. Což ostatně vidíme denně,“ komentuje výsledky průzkumu zakladatelka a mluvčí expertní skupiny Covid a právo Daniela Kovářová.

S prokazováním bezinfekčnosti například při vstupu na kulturní a sportovní akce souhlasí hlavně starší věkové kategorie a očkovaní, naopak proti jsou nevakcinovaní, kteří ani nemají v plánu se nechat naočkovat.

Štěpící témata: děti a zvýhodňování očkovaných

Naopak respondenti se shodují na tom, že by očkování mělo zůstat dobrovolné. O tom je přesvědčeno 73 procent lidí. Stejně tak pro 60 procent občanů by povinné očkování bylo nepřípustným zásahem do práv a svobod. S tím souhlasí i část už naočkovaných lidí, kteří se nechali vakcinovat, i když očkování proti covidu-19 příliš nevěří. Většina lidí by rovněž zachovala prezenční výuku na školách i při významném zhoršení epidemické situace.

Přesto zůstává ve společnosti velké množství zásadních témat, na kterých nepanuje žádná shoda. Typickým příkladem je očkování dětí – podle průzkumu G82 s ním 32 procent rodičů souhlasí, 32 procent oslovených je proti a zbytek neví, nebo nechá rozhodnutí přímo na dětech.

Na covidu je nejlépe vidět, jak lze do společnosti vnést chaos a nejistotu. Je zřejmé, že se jedná víc o politické téma než o zdravotní. Tento stav je pro politickou scénu velmi výhodný, lze z něj čerpat potenciál jakýmkoli výrokem.
Daniela Kovářová, právnička, vedoucí expertní skupiny Covid a právo

Společný postoj česká společnost nemá ani ohledně ochrany dýchacích cest ve společných prostorách škol. Podle 39 procent lidí je to potřebné opatření, 45 procent odpovídajících k tomu nevidí důvod a zbytek nemá jasný názor. Respirátory na chodbách podporují především očkovaní a mladí ve věku 18 a 25 let, proti jsou hlavně nevakcinovaní a rodiče dětí.

Rovněž se na dvě poloviny společnost dělí v pohledu na zvýhodňování očkovaných – 45 procent lidí by nechalo cestovat očkované ve veřejné dopravě bez respirátorů, 40 procent je proti. Logicky jsou pro očkovaní a proti neočkovaní. Stejný spor mezi těmito dvěma skupinami panuje i ohledně otázky úhrady testů. Jen 26 procent očkovaných je proti tomu, aby si nevakcinovaní museli platit testování ze svého. Se stejným výrokem ale nesouhlasí 82 procent neočkovaných respondentů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované