Hlavní obsah

Česká národní banka dnes vydala zlatou minci k 1100 let od úmrtí kněžny Ludmily

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

14. 9. 2021 13:25

ČNB dnes vydala zlatou minci v hodnotě 10 tisíc korun k připomenutí 1100 let od úmrtí české světice, kněžny Ludmily. Jde o zlatou minci s nejvyšší nominální hodnotou v emisním období centrální banky pro roky 2021 až 2025.

Článek

K dispozici je 12 300 mincí. Autorem mince je akademický sochař Zbyněk Fojtů.

Nominální hodnota mince není totožná s prodejní cenou, která je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu zlata, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. Například na stránkách České mincovny je u mince ve standardním provedení cena 46 090 korun.

Mince budou k dispozici ve dvojím provedení, která se liší povrchovou úpravou a zpracováním hrany. Ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou, ČNB vydá 8500 mincí. Dalších 3800 mincí bude ČNB nabízet v běžném provedení s vroubkovanou hranou.

Zlatá mince věnovaná kněžně Ludmile je v pořadí čtvrtou pamětní mincí ČNB v tomto emisním období (2021–2025) a zároveň mincí s nejvyšší nominální hodnotou. Nominální hodnotu 10 tisíc korun bude mít v aktuálním emisním období ještě mimořádná stříbrná mince ke 100. výročí založení Velké Prahy, kterou ČNB vydá letos na konci listopadu.

Ludmila, manželka prvního historicky doloženého českého knížete Bořivoje I., byla babičkou a po smrti svého syna Vratislava také vychovatelkou knížete Václava, patrona českého národa a symbolu české státnosti. Její vliv na Václava byl jablkem sváru mezi ní a Václavovou matkou Drahomírou, na jejíž přání byla Ludmila 15. září 921 zavražděna na hradě Tetín, kde byla původně i pochována. Po zvěstech, že nad jejím hrobem dochází k zázrakům, byly její ostatky na přání knížete Václava převezeny na Pražský hrad. Ve 12. století byla Ludmila jako první žena v českých dějinách svatořečena.

Reklama

Doporučované