Hlavní obsah

Česko-čínské fórum začalo. Sobotka chce vyrovnat investice, Čína chválí vztahy

 

Reklama

15. 11. 2016 12:26

Česko-čínské investiční fórum zahájilo konferencí na Pražském hradě.

Článek

Na Pražském hradě začal hlavní program Česko-čínského investičního fóra.

Na úvod premiér Bohuslav Sobotka řekl, že Česko chce mít vyvážené obchodní a investiční partnerství s Čínou. V současnosti má Čína výrazně přebytkovou obchodní bilanci, do ČR vyváží zhruba desetinásobek proti dovozu. Sobotka také uvedl, že Česko stojí o dialog o dodržování lidských práv.

Zvláštní zmocněnkyně čínského ministerstva zahraničí pro spolupráci se zeměmi střední a východní Evropy Chuo-Yü-Čen označila vzájemné vztahy ČR a Číny za nejlepší v novodobé historii. Náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký vyjádřil přání, aby se ČR stala vstupní branou čínských firem do EU. „Počítáme s investicemi do průmyslových podniků, speciálních výrobních parků, civilního letectví i finančnictví," uvedl.

Premiér Bohuslav Sobotka při projevu na Česko-čínském fóru.

Ke klíčovým agendám fóra má patřit rozvoj příležitostí v cestovním ruchu, průmyslu, energetice, elektronickém obchodování a potravinářství, řekl v pondělí prezident Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce Jaroslav Tvrdík.

Na fóru bude představena také iniciativa nová Hedvábná stezka 21. století jako platforma pro rozvoj spolupráce 16 zemí střední a východní Evropy a Číny, k níž se ČR připojila loni v říjnu. Před týdnem se skupina v lotyšské Rize dohodla na vytvoření investičního fondu na podporu společných projektů. „Od fóra si slibujeme, že čínští investoři jej využijí pro představení svých investičních záměrů," řekl Tvrdík.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované