Hlavní obsah

Česko jako země neomezených možností – až na to stavební povolení

Jak dlouho trvá v Česku získat stavební povolení? Srovnání se světem podle Světové banky. (Video: Jan Marek)

Reklama

30. 10. 2019 12:31

V České republice musí žadatel podstoupit 21 úředních úkonů, aby mohl začít stavět. Ve srovnání se světem je to 12. nejhorší výsledek.

Článek

Česko je možná země úspěchu, jak zaznělo na Hradě při oslavách 28. října, ale je také zemí, kde téměř není možné cokoliv postavit. Světová banka zařadila Českou republiku v aktuální zprávě Doing Business 2020 na 157. místo, pokud jde o složitost procesu povolování staveb. Patříme tak ke 40 nejhorším zemím světa.

Získání svatebního povolení v Česku zabere 246 dní – stejně jako v autoritářském Uzbekistánu, jak podotkl majitel Ekospolu, developer Evžen Korec. Nejdéle tento úřední proces trvá v Kambodži – 652 dní. Naopak nejkratší dobu se na stavební povolení čeká v Jižní Koreji – pouhých 27,5 dne.

V České republice musí žadatel podstoupit 21 úředních úkonů, aby mohl začít stavět. Ve srovnání se světem je to 12. nejhorší výsledek. Pro srovnání: V Dánsku jen sedm.

Podobně jako Česko si vedly například Pobřeží slonoviny, Barbados, Kamerun, Argentina, Honduras, Burundi nebo Kosovo.

Podle výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové je ve skutečnosti doba pro vydání stavebních povolení mnohem delší než uvedených 246 dní. „Analytici Světové banky zkoumají pouze délku povolovacího řízení definovanou zákonem. Ve skutečnosti je to mnohem déle. Například v Praze je časté, že povolení stavby běžného bytového domu trvá deset i více let,“ cituje agentura ČTK Tomáškovou.

Jak dlouho trvá v Česku stavební řízení.

Nový stavební zákon, který připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj, má urychlit a zjednodušit povolování staveb. Podle MMR by se mělo povolovací řízení u staveb ze současného průměru 5,4 roku zkrátit na jeden rok. Věcný návrh nového stavebního zákona schválila v červnu vláda, zákon by měl platit od roku 2021. Návrh počítá s tím, že se územní řízení, stavební řízení a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA) sloučí do jednotného povolovacího řízení.

Důležitou součástí je podle MMR digitalizace stavební agendy od územně plánovacích dokumentací přes digitální technickou mapu, projektové dokumentace staveb až po elektronický spis stavebních úřadů. Podle kritiků ale zákon nahrává developerům, popírá veřejné zájmy, jako je například ochrana přírody, a otevírá prostor pro korupci.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené