Hlavní obsah

Česko je velmocí ve výrobě horkovzdušných balonů. Ukážeme vám, jak vznikají

Výroba balonů se za posledních dvacet let výrazně změnila. Ratan jako materiál pro koš ale zůstává. (Video: Zuzana Hodková, Seznam.cz)

9. 4. 2019 20:00

Věděli jste, že Česká republika je jeden z největších výrobců horkovzdušných balonů na světě? Balony z Česka létají na Novém Zélandu, v Turecku i USA a kromě klasických kulatých se od nás vyváží i balony nejrůznějších tvarů – třeba gotické katedrály.

Článek

Aleš Kubíček je pro piloty balonů legendou. Stál totiž za úplně prvním horkovzdušným balonem v Česku, který navrhl a v roce 1983 postavil s přáteli na zahradě. Do výroby balonů zapojil celou svou rodinu a po revoluci založil vlastní firmu Balóny Kubíček. Ta dnes patří mezi přední výrobce horkovzdušných balonů na světě.

Samotný balon není na první pohled nijak složitý. Potřebujete obal – tedy tu hlavní látkovou část, koš pro pasažéry a hořák s lahvemi. Jak všechny tyto části vyrobit a poskládat dohromady? Kolik je potřeba látky a kolik ratanu? Uvidíte ve videu nahoře.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené