Hlavní obsah

Stát už má plán pro druhou vlnu koronaviru

Foto: Profimedia.cz

Druhá vlna covid-19 je možným rizikem a je třeba se připravit - ministerstvo už buduje strategii.

Reklama

24. 6. 2020 19:22

Data okolo koronaviru dávají Česku oddechový čas na analýzu dat a vylepšení nástrojů, které by se mohly v budoucnu ještě hodit. Chystá se posílení ochrany veřejného zdraví i budoucí strategie pro testování covid-19.

Článek

Koronavirová krize byla zatěžkávací zkouškou pro celé zdravotnictví, zásadní změny ale čekají hlavně doposud spíše přehlíženou oblast - hygienickou službu. Dočkat by se měla nových posil.

Podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové vznikne na krajských hygienických stanicích celkem 134 nových míst. Speciální tým bude také přímo na ministerstvu. V takzvaném pohotovostním operačním centru bude zdravotní hrozby odhalovat a monitorovat 12 lidí. Půjde o hygieniky i epidemiology, kteří pohlídají případná biologická, environmentální, chemická či radiační rizika.

O dalších pět lidí posílí ministerský odbor ochrany veřejného zdraví, zejména oddělení epidemiologie. „Věříme, že jsme schopni místa obsadit,“ uvedl ve středu před poslanci z výboru pro zdravotnictví ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Chytrá karanténa i armáda

Vylepšení čekají i novou fázi chytré karantény pod označením 2.0. Projekt v minulých týdnech přejalo ministerstvo a hodlá v něm dál rozvíjet a využívat potřebnou IT infrastrukturu včetně aplikací eRouška nebo mapy.cz. Ty hygienikům pomáhají při trasování kontaktů nakažených.

„Je důležité, aby lidé tyto nástroje používali, budou sloužit i pro případnou druhou vlnu nákazy. Na druhou stranu ale budeme dál spolupracovat i s Armádou ČR, ukázala se jako vitální a nezastupitelná,“ popsal dále ministr.

Armáda tak bude při projektu chytré karantény nadále pomáhat. V pohotovosti například zůstává vysílání mobilních odběrových týmů, kterých je k dispozici po republice až 16.

Lokální testování

Před poslanci ministr nastínil i strategii testování covid-19 pro případ takzvané druhé vlny, která by podle některých odborníků na podzim mohla přijít a přidat se ke každoroční chřipkové epidemii.

Plošné testování nyní v Česku neprobíhá a soustředí se spíš na vybrané lokality. Aktuálně je situace stále dramatická například na Karvinsku v rámci ohniska okolo dolu Darkov.

„Pokud jde o druhou vlnu - budeme vycházet ze zkušeností a infrastruktury, kterou dnes máme vybudovanou. V systému máme kolem sta laboratoří, které jsou zapojeny do testování, byť dnes mají utlumené kapacity, tak jsme domluveni i v rámci Akademie věd na tom, že budou schopni na základě našeho zadání a požadavků během pár dní kapacity aktivovat a začít testovat. Denní testovací kapacita se v maximu pohybuje kolem patnácti tisíc vzorků - to je v tuto chvíli dostatečné pro případnou další vlnu,“ přiblížil ministr.

Stejně tak je podle něj možné aktivovat odběrová místa. Postup a míru testování je ale třeba rozlišovat podle regionů.

„Jinak se určitě chceme nadále zaměřit na testování v rámci rizikových skupin - v sociálních zařízeních a ve zdravotnických zařízeních, tam kde dojde k nárůstu nakažených v dané lokalitě. Například na Karvinsku a Frýdecko-Místecku je dnes nařízeno plošné testování přicházejících klientů a personálu. Samozřejmě je otázkou, jak masivní případná druhá vlna bude. Zda se budeme bavit o lokálních ohniscích a zasažených regionech, nebo se budeme bavit o celoplošné pandemii v rámci ČR. Ani v rámci takzvané první vlny to tak ale úplně nebylo, některé regiony byly zasaženy víc a některé minimálně,“ dodal.

Poslanec a lékař Rostislav Vyzula (za ANO) však upozornil, že situaci na podzim zkomplikuje chřipková sezona a testovat budou chtít téměř všichni, kdo budou mít příznaky - ty jsou přitom s covid-19 podobné.

„Na to je potřeba se připravit a vyřešit to. Rád bych aby ministerstvo přes prázdniny vypracovalo klinické doporučené postupy - pro prevenci, pro stanovení diagnózy, pro léčbu i pro diagnózu úmrtí,“ řekl poslanec. Výbor následně ministerstvo požádal o vypracování metodiky pro testování v době chřipkové epidemie.

Ministr uvedl, že se na takových dokumentech pracuje. Stejně tak probíhá studie vyléčených, která má více odhalit, jaké dlouhodobé zdravotní dopady může nákaza mít.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované