Článek
Pokračuje tak negativní hodnocení vývoje v Česku, protože i na loňském indexu si ČR oproti roku 2019 pohoršila, a to o šest míst. Nejférověji si ve světě podle TI loni vedlo Dánsko a Nový Zéland, na opačném konci škály jsou Jižní Súdán a Somálsko, uvádí zpráva.
Česká republika patří v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie a státy západní Evropy k podprůměru. Průměrné skóre činí v této části světa 66 bodů, což dělá z tohoto regionu nejlépe hodnocenou část světa. Negativní vliv na index má ale podle TI pandemie covidu-19. Česko v indexu korupce zaznamenalo 54 bodů.
Nejlépe si mezi evropskými zeměmi vedlo již zmíněné Dánsko (88 bodů ze sta) a trojice Finsko, Švédsko a Švýcarsko (všichni 85). Naopak nejhůře na tom je podle posledního měření Chorvatsko (47 bodů) a trojice Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.
Pandemie covidu-19 podle TI v celém regionu vyvinula silný tlak na integritu mnoha zemí, podle organizace v tomto regionu pandemie vyvolala „politickou krizi, která ohrožuje budoucnost liberální demokracie“. Pandemie podle TI také otestovala limity evropské reakce na mimořádné události a v mnoha případech země nedosáhly plné transparentnosti a odpovědnosti. Například v Norsku (skóre 84) vláda vyhlásila výjimečný stav, který ale odporoval ústavním předpisům.
K nejvýraznějšímu zlepšení došlo podle organizace v Řecku (50 bodů), které od roku 2012 zaznamenalo nárůst o 14 bodů a dosáhlo nového maxima v indexu korupce. Naopak Island dosáhl nového minima, a to 75 bodů. Přestože země pandemii zvládla a dostalo se jí i ocenění, stále je zapletena do kauzy Fishrot Files, velkého skandálu zahraničního úplatkářství a praní peněz s pomocí jednoho z největších islandských rybářských konglomerátů.
Důkladněji sledovat doporučuje Transparency International tři státy. Výrazný pokles v posledních letech zaznamenala Malta. Podle zprávy EU o právním státu zde „byly odhaleny vážné případy korupce, které vyvolaly výraznou veřejnou poptávku po posílení kapacity pro potírání korupce a širších reformách právního státu“. Zpráva Evropské centrální banky navíc zjistila závažné nedostatky v největší bance na Maltě , což by mohlo umožnit praní peněz a další trestné činnosti.
„Měli jste mít smlouvu dřív,“ vzkázala AstraZeneca EU
Stejně tak zpráva TI jmenuje Polsko (56), kde podle organizace „vládnoucí strana důsledně prosazuje reformy, které oslabují nezávislost soudnictví. Trvalá eroze právního státu a demokratického dohledu vytvořila podmínky pro rozkvět korupce na nejvyšších úrovních moci,“ píše se ve shrnutí.
Třetím státem je Maďarsko, kde podle TI dochází k oslabování nezávislých institucí. „Rostoucí politický vliv na média a stále nepřátelštější prostředí pro občanskou společnost spolu s korupčními skandály týkajícími se fondů EU se staly novým standardem země ještě před pandemií. Jakmile se objevila krize, dvoutřetinová většina vládnoucí strany přijala právní změny, které dále centralizovaly její moc a oslabily kontrolu nad veřejnými výdaji,“ uvádí TI.