Hlavní obsah

Česko zažaluje Brusel kvůli pozastavení plateb Agrofertu

Agrofertu byly pozastaveny některé platby.

Reklama

4. 2. 2020 23:18
aktualizováno • 4. 2. 2020 23:30

Česko u Soudního dvora EU zažaluje Evropskou komisi kvůli pozastavení dotačních plateb pro Agrofert Holding. Žalobu v pondělí schválila vláda na návrh ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD).

Článek

Ačkoli Evropská komise později proplacení peněz schválila, podle resortu jde o princip. Napsal to v úterý na webu Deník N. Platby byly pozastaveny kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Ministerstvo zemědělství nesouhlasí s pozastavením části průběžných plateb,“ stojí v dokumentu, který v pondělí projednala vláda. Šlo o platby za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši téměř 247 000 eur (6,3 milionu Kč).

Evropská komise pozastavila průběžné platby týkající se Programu rozvoje venkova, které měly jít na projekty společnosti Agrofert. Zastavení plateb bylo důsledkem rozhodnutí unijního Ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, které tak učinilo kvůli Babišovu možnému střetu zájmů.

A zástupci Ministerstva zemědělství a Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF), kteří zkraje minulého týdne absolvovali bilaterální jednání v Bruselu, minulou středu oznámili, že EK proplacení peněz Agrofertu fondem schválila.

„Auditní řízení dosud nebylo uzavřeno,“ prohlásil náměstek pro řízení sekce EU a zahraničních vztahů Ministerstva zemědělství Jiří Šír. Informace k auditu označil za důvěrné, nelze je zveřejňovat.

V Bruselu byli čeští zástupci vysvětlovat, proč podle nich mají podniky ze stáje Agrofert na dotace nárok. A proč je také stát dál vyplácí. Naposledy upozornil Český rozhlas, že SZIF poslal společnostem Lipra Pork a Kladrubská celkem 51 milionů korun. Obě subvence přitom byly právě kvůli šetření Evropské komise zmraženy.

U peněz z regionálních fondů to Evropská komise řekla svým auditem jasně. Český premiér je ve střetu zájmů a firmy z koncernu Agrofert, které zaparkoval do svěřenských fondů, na peníze nemají nárok.

Teď se čeká na to, jak stejnou věc posoudí evropští auditoři u zemědělských dotací. A i když podle neoficiálních informací dopadl i zemědělský audit pro Babiše špatně – tedy, že se český premiér zbavil svých firem jen naoko a nadále je ovládá – hotovo dosud není.

Audit, který se týká střetu zájmů v oblasti zemědělských dotací, v předběžné zprávě zmiňoval i osobu ministra zemědělství Miroslava Tomana. Jeho rodina v zemědělství podniká. Ministr následně materiál označil loni v červnu za útok na české zemědělství. Sám Babiš pak za útok na Českou republiku.

Už v listopadu dorazila do Česka finální zpráva, podle které bude muset země vracet stamiliony z dotací z regionálních fondů. A to kvůli – dle závěrů tohoto auditu Evropské komise – prokázanému střetu zájmů českého premiéra.

Seznam Zprávy nechaly celou závěrečnou zprávu přeložit. Projít si ji můžete v následujících odkazech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované