Hlavní obsah

ČEZ rozdělí 99 procent zisku, ale tučné roky jsou stejně pryč

Vývoj dividend ČEZ od roku 2001. (Video: Jan Marek, Seznam.cz)

Společnost ČEZ navrhuje vyplatit na dividendách 99 procent zisku, což je dosud nejvyšší podíl v historii firmy.

Článek

Navrhovanou dividendou 24 korun na akcii zklamal generální ředitel ČEZ Daniel Beneš většinu akcionářů včetně státu, jemuž patří více než dvě třetiny energetického gigantu a největšího výrobce elektřiny v Česku. A to přesto, že akcionářům navrhuje vedení firmy rozdělit prakticky všechno, co loni ČEZ vydělal – 99 procent zisku.

Zatímco odhady, kolik letos pošle spolehlivý dodavatel miliard svým majitelům, se pohybovaly mezi 26 a 29 korunami na akcii, výsledek je skromnější. Zmíněných 24 korun hrubého znamená, že například stát dostane do rozpočtu zhruba devět miliard. Roky, kdy ČEZ byl doslova dojnou krávou, jsou pryč.

Loni šlo na dividendy 86 procent, předloni 90 procent. „Návrh dividendy na úrovni 99 procent je historicky nejvyšší procento, které na dividendy navrhujeme ze základny pro tyto účely. Tou je podle dividendové politiky konsolidovaný zisk po zdanění očištěný o mimořádné vlivy, které nesouvisely s běžným hospodařením, tj. zejména o opravné položky k hmotnému majetku,“ cituje agentura ČTK Daniela Beneše.

Velbloud s jedním hrbem

Vývoj dividendy z ČEZu připomíná jednohrbého velblouda, který – a to je pro správce státní kasy nepříjemné – měl jediný vrchol v roce 2010, kdy energetický kolos poslal akcionářům 53 korun na akcii (před zdaněním). Od té doby výnos klesá, letos (kdy se vyplácí dividenda ze zisku za minulý rok) dramaticky.

Ještě loni vyplatil ČEZ dividendu 33 korun na akcii, tedy 17,8 miliardy korun. Stát dostal 12,4 miliardy.

ČEZ je v prognóze dalších tržeb a zisku optimistický. Pomáhají mu přitom rostoucí ceny elektřiny (které porostou dál) i to, že se mu daří bez neplánovaných odstávek vyrábět dost energie v jaderných elektrárnách, což se v jeho zisku vždy projeví pozitivně.

Že by se ale dividendy vrátily někdy na úroveň roku 2010, o tom nikdo nemluví.

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.