Hlavní obsah

Chci se odvděčit za roky surfařské zábavy. Známý rekordman čistí oceány od plastů

3. 12. 2018

Americký profesionální surfař McNamara zahájil aktivistickou kampaň bojující proti znečištění moří plasty. (Video: Eva Krchová, Reuters, Youtube.com)

Surfař „velkých vln“, Američan Garrett McNamara, zahájil environmentální kampaň pro úklid moří. McNamara se tak chce odvděčit oceánům za roky surfařské zábavy, kterou v jejich vlnách zažil.

Článek

„Za to, kým jsem, vděčím oceánu. Domnívám se, že je čas vrátit mořím, co si zaslouží. Je třeba, aby se světové vlády zapojily do tohoto procesu a vyhlásily stav pohotovosti,“ říká McNamara ke své environmentální iniciativě, kdy se snaží rozšiřovat osvětu a organizovat dobrovolníky k úklidu pláží a oceánů.

Vlna velká jako rozhledna. Surfař pokořil rekord. (Video: AP)

„Vlády by měly vyhlásit mimořádný stav, zavést nové normy, snížit výrobu a spotřebu a v neposlední řadě inspirovat své občany ke změně konzumního chování,” dodává. Kampaň za čistší oceány představil v portugalském Lisabonu.

McNamara, který začal surfovat v jedenácti letech, je jedním z nejlepším světových surfařů všech dob. Do dějin tohoto extrémního sportu se vepsal již několikrát. Dvakrát překonal historický rekord takzvaného „big wave surfing“ neboli sjíždění velkých vln. McNamara v roce 2013 posunul svůj dva roky starý rekord, když v Portugalsku, na pobřeží u města Nazaré, sjel největší vlnu na světě o výšce 30 metrů.

Doporučujeme

Další zprávy