Hlavní obsah

Chlapci se zranili na trampolíně. Podle lékařů podobných případů přibývá

Foto: Unsplash

Zvláště zranitelné jsou podle lékařů na trampolíně děti pod šest let, protože mají nižší váhu, a tím mají větší riziko úrazu.

Reklama

13. 7. 2020 15:28

Ve znojemské nemocnici leží dva chlapci, kteří se vážně zranili na trampolíně. Jeden si vykloubil koleno a druhý si urazil dolní konec pažní kosti. Zranění na trampolínách se řadí na první místa mezi dětskými úrazy.

Článek

Podobných úrazů přibývá a podle lékařů by lidé měli být opatrní.

Sedmiletý chlapec skákal na trampolíně, kterou měl teprve deset dní. „Při skákání si způsobil vykloubení kolena. Došlo k přetržení tří ze čtyř hlavních vazů kolena. Poranění je v dětském věku extrémně vzácné a může končit až amputací končetiny,“ řekla mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Podle ní měl ale chlapec štěstí. „Odtržený vaz uvnitř kloubu jsme fixovali na původní místo, chlapec se po operaci cítí dobře a jeho stav je stabilizovaný. Bude se učit chůzi o berlích,“ uvedl primář ortopedicko-traumatologického oddělení Radek Hart.

Desetiletý školák si na trampolíně urazil dolní konec pažní kosti. Lékaři ho museli operovat. „Byl mu zcela obnoven tvar pažní kosti fixací dráty,“ uvedla Veselá.

Upozornila na to, že zranění na trampolínách se řadí na první místa mezi zraněními, která si způsobí děti při hraní. „Podle Centra prevence úrazů a násilí se dvě třetiny úrazů stanou na trampolíně tehdy, kdy je na ní současně více než jedno dítě. Zvláště zranitelné jsou děti pod šest let, protože mají nižší váhu, a tím mají větší riziko úrazu,“ uvedla Veselá. Dodala, že na trampolíně děti musí být pod dozorem dospělého.

Znojemská nemocnice provede ročně kolem 800 operací pohybového aparátu. „Nejvíce je to v letních měsících, které jsou spojené s fyzickou aktivitou,“ doplnila Veselá. Převážná část zranění se stane na dovolených.

Nebezpečná může být i voda

„Statistika je neúprosná a dokládá děsivou realitu, každoročně se na území České republiky utopí několik dětí v bazénech, studních, jímkách a dalších vodárenských objektech. Nejčastěji se v těchto případech jedná o děti mezi třemi a sedmi lety věku, proto bychom měli vždy dbát především na jejich bezpečnost a dodržovat několik základních pravidel,“ uvedl Aleš Malý ze Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje.

1) Vodárenské objekty (jímky, septiky, studny, bazény atd.) zabezpečte. Dekly, s nimiž nelze díky jejich váze snadno manipulovat, či poklopy, k jejichž otevření je třeba klíč. U zahradních bazénů nepoužívejte svinovací plachty. Pokud na ni dítě spadne, velice lehce se do ní zamotá. Pokud je to možné, používejte okolo bazénu „zahrádku“, přes kterou se dítě nedostane.

2) Naučte své děti plavat. Plavecké umění může často znamenat rozdíl mezi životem a smrtí. Pravděpodobnost utonutí dětí, s nimiž rodiče pravidelně chodili plavat, je malá.

3) Vždy mějte svoje děti na očích a pod dohledem. Zejména pokud máte vodní plochu blízko.

4) Neskákejte po hlavě do neznámé vody. Nikdy neskákejte do vody po hlavě, pokud si nejste zcela jistí, jaká je na místě hloubka.

5) Nepřeceňujte svoje síly a schopnosti, nepijte alkohol. Zejména na počátku letní sezony, kdy ještě nejsme zvyklí pohybu ve vodě. Při vstupu do vody se nejprve snažte osvěžit. Alkohol velice oslabuje fyzické i mentální schopnosti jedince a potlačuje pud sebezáchovy. Každoročně v souvislosti s alkoholem zemře v České republice několik lidí.

6) Používejte ochranné prostředky (plovací vesty, helmy). Pokud absolvujete se svými dětmi například sjezdy českých řek, vždy by měli mít všichni účastníci plovací vesty, děti pak i přilby. Někteří dospělí chápou obléknutí vesty jako jakýsi projev slabosti, nicméně opak je pravdou. Rodiče, kteří vesty obléknou nejen svým dětem, ale i sobě, předcházejí velmi závažným úrazům a smrti utonutím.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované