Hlavní obsah

Čína projektuje města, kde bude úplně všechno online

 

Reklama

11. 10. 2016 15:42

Do roku 2050 chce přesunout 250 milionů lidí do měst, kde není třeba vídat ani vlastního doktora.

Článek

Město Yinchuan na severu Číny patří k dvěma stovkám pilotních projektů takzvaných „chytrých měst“.

Vláda asijské velmoci totiž řeší potíže s přelidňováním metropolí jako Šanghaj nebo Hongkong. V příštích pětatřiceti letech chce přesunout na 250 milionů obyvatel a věří, že právě „chytrá města" nabitá high-tech zařízením zajistí hladký průběh celé operace.

Dokonale online

Jak to má vypadat?

V chytrém městě jde všechno rychleji a především online.

Obličej je přímo spojený s bankovním účtem, a tak při nástupu do autobusu už nemusíte kupovat jízdenku. Automat totiž nahradily skenery obličejů.

Lidé už nemusí ani chodit na nákup. Požadované zboží objednají přes aplikaci a nákup si pak vyzvednou ve speciálních skříňkách. Samozřejmě chlazených, aby se nezkazily chlazené potraviny.

A to je jen zlomek technických vymožeností.

Úřednice? Jenom virtuální

Budováním chytrých měst chce Čína vyřešit i potřebu rozsáhlého státního aparátu.

Místo desítek úředníků, na něž musí občané čekat ve frontách, si lidé nechají radit od hologramů a QR kódů. Co kód, to odpověď na nejčastější dotazy. Třeba i na to, jaká je aktuální nabídka pracovních příležitostí.

Minulostí by se měly stát i čekárny u lékařských ordinací. Kontakt lékaře s pacientem - například vydávání receptů, by se odehrávalo přes zvláštní portál.

I když propagátoři tohoto civilizačního sci-fi zdůrazňují, že jejich projekt vyřeší budoucí problémy s urbanizací, jednu otázku - důležitou v dnešním světě - neřeší: jak zajistit v chytrém světě bezpečnost a soukromí.

„Jaká data se zaznamenávají? K čemu budou použita? Nevím to a vypadá to, že nikdo se takovými otázkami do hloubky ani nezabývá,“ uvedl pro CNN Igor Calzada z Institutu pro vědu, inovace a společnost Oxfordské univerzity.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované