Hlavní obsah

Citelně se ochladí, na horách se čeká první sníh. Ohřejeme se až o víkendu

V týdnu se ochladí, čekají se mrazíky, na horách i sněhové vločky

16. 9. 2019 9:02

Meteorologové očekávají přízemní mrazíky a na hřebenech hor se mohou objevit první sněhové vločky.

Článek

Nejchladnějším dnem bude zřejmě čtvrtek. Zatímco v pondělí na některých místech vystoupí teploty až na letních 25 stupňů, ve čtvrtek spadnou na maximálně 15 stupňů Celsia. Na víkend by se ale mělo znovu oteplit.

„Dnešní studená fronta přinese v průběhu týdne citelné ochlazení. Od čtvrtka do soboty se minimální teploty budou pohybovat od šesti do jednoho stupně Celsia s přízemními mrazíky a pravděpodobně čtvrtek bude den s nejnižšími odpoledními teplotami tohoto týdne 11 až 15 stupňů.️ Přechodně se také mohou na hřebenech hor na severu vyskytnout srážky smíšené," uvedl v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na facebooku.

O víkendu se mají teploty vrátit k 20 až 25 stupňům a zatím to vypadá, že astronomické léto se rozloučí teplým a slunečným počasím. Na pondělí 23. září připadá první podzimní den.

S ochlazením počítá i pranostika, která se pojí s 15. zářím: „Od panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne.“ Pondělní svátek Ludmily je spojen zase s příchodem deště: „Svatá Ludmila deštěm obmyla,“ případně německé úsloví o tom, že déšť a vítr nosí Ludmila.

Pranostiky spojené se sobotním svátkem Matouše připomínají známé rčení o Medardovi: „Pohoda o svatém Matouši čtyři týdny se neruší.“ A také připomíná, že léto končí: „Po svatém Matouši čepici na uši.“

Reklama

Doporučené