Hlavní obsah

CITIC chce postavit se Žďasem závod za miliardy, oznámil mluvčí Hradu. Řeč byla i o Slavii

Foto: Profimedia.cz

CITIC už jedno výrazné angažmá v Česku má. Je jím fotbalová Slavia.

Reklama

17. 10. 2019 16:38

Mluvčí prezidenta Miloše Zemana řekl agentuře ČTK, že čínský výrobce součástek pro automobily plánuje investici ve Žďáru nad Sázavou.

Článek

CITIC Dicastal, výrobce hliníkových automobilových součástek, plánuje s firmou Žďas výstavbu nového závodu za osm miliard korun. Projekt vytvoří 500 pracovních míst, řekl Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana.

Investice by měla být podle kancléře prezidenta Vratislava Mynáře stvrzena na česko-čínském investičním fóru, které by se mělo na Pražském hradě konat ještě letos. Na plánovanou stavbu upozornil Zeman v dopise čínskému prezidentu Si Ťin-pchingovi. CITIC Dicastal je dceřinou společností čínské firmy CITIC Group, která je zároveň stoprocentním vlastníkem Žďasu.

Investici potvrdil na twitteru i místopředseda představenstva CITIC Europe Holdings Jaroslav Tvrdík. CITIC podle něj počítá i s rozvojem svých aktivit v Česku včetně fotbalové pražské Slavie.

CITIC Dicastal je podle Ovčáčka největším světovým výrobcem hliníkových automobilových součástek. „Jedná se o projekt závodu na zelené louce v prostorech a ve spolupráci se Žďas Žďár,“ uvedl mluvčí prezidenta.

CITIC má podle Mynáře svou továrnu v Maroku. „Uvažovala o jejím rozšíření. Poté, co předseda CITIC (Čchang Čen-ming) tuto investici slíbil panu prezidentu, tak se bude stavět v areálu Žďasu,“ řekl kancléř.

Závod by měl být podle něj postaven přímo ve Žďáru nad Sázavou. O investici chtějí v blízké době jednat zástupci firmy s krajem. „Vše podepsáno a stvrzeno by mělo být na česko-čínském investičním fóru,“ dodal Mynář. Mělo by se konat do konce roku.

Reklama

Doporučované