Hlavní obsah

Co věděl Chášakdží na Saúdy? Chtěl informovat o chemických zbraních v Jemenu

Saúdskoarabský novinář Chášakdží chtěl informovat o chemických zbraních. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

29. 10. 2018 17:39

Zavražděný novinář Džamál Chášakdží chtěl údajně zveřejnit informace o použití chemických zbraní Saúdské Arábie ve válce v Jemenu. S odvoláním na Chášakdžího blízkého přítele a zdroje v britských zpravodajských službách to napsal britský nedělník Sunday Express. List dále uvedl, že britská tajná služba o plánovaném únosu Chážakdžího do Rijádu věděla s třítýdenním předstihem.

Článek

Příkaz Chášakdžího unést podle zpravodajských zdrojů nepřišel přímo od saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána. Zároveň ale není zřejmé, zda následník trůnu o plánu věděl. Cílem operace bylo podle zdrojů novináře unést a dopravit do Rijádu. Pro případ, že by vzdoroval, byl připraven ale i záložní plán.

Generální prokurátor Saúdské Arábie minulý týden potvrdil, že vražda Chášakdžího byla předem naplánovaná. Dříve Rijád tvrdil, že novinář zemřel při bitce.

„Poprvé jsme byli informováni, že se něco děje, v prvním zářijovém týdnu, tedy asi tři týdny předtím, než pan Chášakdží 2. října vstoupil (do budovy saúdskoarabského) konzulátu v (Istanbulu). Trvalo ale déle, než se objevily další podrobnosti,“ uvedly zpravodajské zdroje. Chášakdží měl podle nich být v Saúdské Arábii podroben výslechu. Zároveň se pracovalo ale i s alternativou únosu. „Víme, že příkaz přišel z kruhu královské rodiny. Nemáme ale žádné informace o tom, že to nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán," pokračovaly zdroje.

Britská tajná služba MI6 podle zdrojů své saúdskoarabské protějšky varovala a požádala je, aby se plánovaná mise zrušila. Požadavek byl ale ignorován. „1. října jsme zjistili, že se skupina, ve které byli mimo jiné členové saúdskoarabské zpravodajské služby (GID), přesunula do Istanbulu. Jejich plán nám byl celkem jasný… Prostřednictvím kanálů jsme je varovali, že to není dobrý nápad. Následující události ukazují, že naše varování bylo ignorováno," uvedly zdroje.

Na otázku, proč Londýn o události neinformoval svého partnera – Spojené státy, zdroj odpověděl, že se rozhodlo, že Británie udělala, co bylo v jejích silách. Podle analytiků ale existuje ještě jedno vysvětlení. „Chášakdží pocházel zevnitř saúdského režimu, byl si blízký s bývalým šéfem tajných služeb. Byl to islamista, člen Muslimského bratrstva a někdo, kdo se spřátelil s Úsámou bin Ládinem. Měl pochopení pro džihád v Afghánistánu, " uvedl Tom Wilson z britského fóra Henry Jackson Society. Oficiální výklad, že Chášakdží byl jen pokrokový novinář bojující za svobodu, je podle něj zjednodušený. „Možnost, že byl zavražděn pouze proto, že byl jako novinář kritický k režimu, není pravděpodobná. Pravda je mnohem komplikovanější," řekl Wilson.

Chášakdžího blízký přítel mezitím uvedl, že novinář měl obdržet důkazy dokumentující, že Saúdská Arábie ve válce v Jemenu použila chemické zbraně. „Setkal jsem se s ním týden před jeho smrtí. Byl nešťastný a měl obavy… Nakonec mi řekl, že získává důkazy o tom, že Saúdská Arábie použila chemické zbraně," uvedl akademik, který nechtěl být jmenován.

V Íránu se v uplynulých měsících objevila nepodložená tvrzení o tom, že Saúdská Arábie použila nervově paralytickou látku sarin, je ale pravděpodobnější, že Chášakdží hovořil o fosforu. Minulý měsíc se podle listu objevily informace, že Saúdská Arábie proti bojovníkům i civilistům v Jemenu použila bílý fosfor od Spojených států. Užití této látky je regulováno: může být použita jako kouřová clona, ale v případě nelegálního užití může oběť popálit až na kost, píše Sunday Express.

„Už jsme v Sýrii viděli, že nic není tak efektivní jako chemické zbraně, pokud jde o eliminaci civilistů a vojáků z měst. Právě z toho důvodu použil (syrský prezident Bašár) Asad fosfor," uvedl expert přes chemické zbraně plukovník Hamish de Bretton-Gordon. „Pokud Chášakdží opravdu měl informace o tom, že Saúdská Arábie cíleně takto využívala fosfor, byla by to pro režim velká ostuda a zároveň motiv," doplnil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované