Hlavní obsah

ČSSD bude ve vládě pokračovat, má ale podmínky

Vedení ČSSD projednalo aktuální politickou situaci. (Video: Seznam Zprávy)

 

Reklama

21. 6. 2019 18:35

Všichni poslanci ČSSD budou příští středu hlasovat proti opozičnímu návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení řekl šéf sociální demokracie Jan Hamáček. Podle zprávy předsedy, kterou dnes schválilo předsednictvo strany, by měla ČSSD pokračovat v menšinové vládě s ANO, pokud jí státní rozpočet pro příští rok umožní naplňovat programové cíle, bude garantována nezávislost justice či bude dořešena situace kolem výměny ministra kultury.

Článek

Podle zdroje z jednání se kromě strategie, jak pokračovat dál v Babišově vládě, řešilo i to, jak se probíhající demonstrace podepisují na stranických preferencí. “Zaznívaly hlasy, že naši voliči na demonstrace nechodí a proto nás to příliš nepoškozuje. Jiní tvrdili, že tam chodí i naši členové, kteří jezdí i do Prahy a že ČSSD se nakonec s Babišem sveze, protože bude ve vnímání lidí s ním spojená,” líčil diskuzi.

Již po dvou a půl hodině začali první členové vedení opouštět jednání. “Jede mi vlak. Debata se točí stále dokola a ničím to zkončí,” vysvětloval svůj odchod jeden ze straníků.

Poslanci se sejdou na schůzi k hlasování o nedůvěře vládě ANO a ČSSD ve středu. O svolání schůze dnes požádala předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) pětice opozičních stran. Pod žádost sebrali zástupci ODS, Pirátů, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN 66 podpisů. Podle iniciátorů hlasování by se měli poslanci jasně vyslovit k podpoře premiéra Andreje Babiše (ANO), který je podle návrhu auditní zprávy Evropské komise ve střetu zájmů a čelí obvinění v dotační kauze Čapí hnízdo.

Hamáček řekl, že ve své předsednické zprávě navrhl, aby ČSSD pokračovala v koaličním projektu za čtyř předpokladů. Zdůraznil, že v rozpočtu by se měly hledat především dodatečné příjmy a plán by měl umožnit naplňovat cíle sociální demokracie. „Aktuální návrh, který je na stole, tyto ambice nesplňuje,“ uvedl Hamáček. S ANO chce sociální demokracie v tomto směru jednat, dodal.

Trvá také na garanci nezávislosti justice a na tom, aby byla vyřešena situace kolem ministra kultury. ČSSD od konce května čeká na jmenování Michala Šmardy, kterého navrhla místo Antonína Staňka (ČSSD). Jeho odvolání na žádost sociální demokracie navrhl Babiš, prezident Miloš Zeman návrhu s odkazem na to, že mu Ústava nestanovuje žádnou lhůtu, zatím nevyhověl. Staňkovu rezignaci předtím odmítl.

Hamáček připomněl, že Zeman se v sobotu sejde v Lánech s Babišem a kultura by měla být jedním z témat. „Zatím stále platí, že chceme mít situaci vyřešenou do konce června. Pokud by se tak nestalo, pravděpodobně bychom svolali mimořádné předsednictvo, které by rozhodlo, jak dále,“ uvedl.

10 členů předsednictva hlasovalo pro odchod z koalice

Na předsednictvu neuspěly dnes téměř žádné návrhy na usnesení ani návrh ústeckých delegátů na vystoupení z vlády. Hamáček řekl, že tato iniciativa získala podporu deseti hlasů ze 41. Další desítka členů předsednictva se zdržela.

Sociální demokraté hlasovali i o návrhu ústeckých sociálních demokratů. „Navrhovali jsme usnesení, že předsednictvo ČSSD s ohledem na veliký posun v kauzách Andreje Babiše, výsledky voleb a vývoj stranických preferencí bez zbytečného odkladu vypovídá koaliční smlouvu a odejde z vlády premiéra Babiše. Pro bylo asi deset lidí,” popsal Seznamu předseda socialistů v Ústeckém kraji Miroslav Andrt.

Podle zdroje z jednání se kromě strategie, jak pokračovat dál v Babišově vládě, řešilo i to, jak se probíhající demonstrace podepisují na stranických preferencích. „Zaznívaly hlasy, že naši voliči na demonstrace nechodí, a proto nás to příliš nepoškozuje. Jiní tvrdili, že tam chodí i naši členové, kteří jezdí i do Prahy a že ČSSD se nakonec s Babišem sveze, protože bude ve vnímání lidí s ním spojená,” líčil diskuzi.

Již po dvou a půl hodinách začali první členové vedení opouštět jednání. „Jede mi vlak. Debata se točí stále dokola a ničím to nekončí,” vysvětloval svůj odchod jeden ze straníků.

Hlasovat o nedůvěře vládě se bude v reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise, který zveřejnila média. Babiš má podle ní nadále vliv na koncern Agrofert, který vložil v únoru 2017 do svěřenských fondů, a současně má jako premiér vliv i na použití unijních peněz. Česku proto podle dokumentu hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi 450 milionů korun dotací, které Agrofert čerpal.

Naposledy ČSSD opustila Sněmovnu

Poslanec Ondřej Veselý řekl, že se při hlasování Sněmovny bude řídit rozhodnutím předsednictva. Při listopadovém hlasování o nedůvěře všech 13 přítomných zákonodárců ČSSD opustilo jednací sál, čímž chtěli vládu podpořit, ale distancovat se od kauzy údajného únosu Babišova syna na Krym. Veselý by tento postup nerad opakoval, považuje ho za politicky nešťastný a veřejnost ho podle něj nepochopila. „Jsem přesvědčen, že to bude aktivní hlasování,” řekl.

Předseda senátorského klubu ČSSD Petr Vícha novinářům řekl, že vývoj dal za pravdu těm, kdo byli ve straně proti vstupu do vlády. Pro ČSSD je podle něj nyní složité z koalice couvat, protože by ji nahradila SPD a vláda by pokračovala dál. „Když spácháte sebevraždu, je těžké to pak vzít zpátky,” řekl.

Opoziční strany chtějí vyvolat hlasování o nedůvěře kvůli návrhům na auditní zprávy Evropské komise ohledně Babišova střetu zájmů. Předložení návrhu odložila opozice na pátek, aby dala ČSSD prostor záležitost probrat na zasedání vrcholného orgánu mezi sjezdy.

Seznam oslovil přední členy sociální demokracie s dotazem, jestli stále podporují koaliční vládu s Andrejem Babišem. Jejich odpovědi si můžete přečíst zde:

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované