Hlavní obsah

Čtenáři za Knihu roku vybrali Šikmý kostel Karin Lednické

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

15. 10. 2020 22:39

Absolutním vítězem druhého ročníku čtenářské ankety Kniha roku se stal román Šikmý kostel od spisovatelky Karin Lednické. V hlasování veřejnosti o výsledcích rozhodlo 119.978 hlasů, loni se do soutěže zapojilo 47.892 čtenářů.

Článek

Vyhlašovatelem ankety je Nadační fond Čtení tě mění. U příležitosti vyhlášení vítězů ankety byla udělena také Cena za celoživotní dílo spisovateli Pavlu Kohoutovi. ČTK o tom dnes za organizátory informovala Helena Frantová.

Hlasovalo se ve dvanácti kategoriích, do nichž nakladatelé a vydavatelé nominovali své nejúspěšnější tituly vydané v loňském a letošním roce. Porota složená z novinářů, literárních odborníků a blogerů poté vybrala v každé z těchto kategorií stovku knih, které obdržely oficiální nominaci, a pak hlasovali čtenáři.

Ve vítězné knize Šikmý kostel s podtitulem Románová kronika ztraceného města léta 1894 - 1921 autorka vypráví příběh někdejší pastevecké vesnice, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později, také kvůli těžbě uhlí, zašla na úbytě. Děj je vystavěn na skutečných událostech české historie.

Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žiji v Ostravě. Po maturitě vykonávala řadu profesí v průmyslových podnicích na Ostravsku a Karvinsku. Na začátku devadesátých let začala psát pro regionální periodika, dělala zprávařku v soukromém rádiu a věnovala se kulturní publicistice v regionálních médiích. Po návratu ze studií v Londýně překládala beletrii, vydávala knihy a nyní se věnuje vlastnímu psaní. Šikmý kostel je úvodním dílem zamýšlené trilogie; v současné době pracuje na dílu druhém.

Nová kniha Lednické zvítězila v anketě i v kategorii Společenský román. V kategorii Umělecká próza nejvíce hlasů dostala Petra Dvořáková za knihu Vrány, jako Výjimečný nakladatelský počin čtenáři vybrali titul Jaroslav Němeček: Čtyřlístek - Půlstoletí v Třeskoprskách. Bohatě ilustrovaná kniha vyšla u příležitosti padesátého výročí vydání prvního sešitu komiksového časopisu Čtyřlístek. Více informací se nachází na webu www.kniharoku.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované