Hlavní obsah

Čtyři nemovitosti pod plombou. Vyšetřovatelé zajistili majetek hlavní postavě korupční kauzy v Brně

Foto: Profimedia.cz

Politik Jiří Švachula je nyní ve vazbě.

17. 3. 2019 14:04

Podle zjištění Seznam Zpráv je policejní plomba na čtyřech nemovitostech, které patří dnes už bývalému politikovi ANO Jiřímu Švachulovi.

Článek

Jiřímu Švachulovi, hlavní postavě korupční kauzy na radnici Brna-střed, zajistili vyšetřovatelé majetek. Seznam Zprávy zjistily, že policejní plomba je nyní na čtyřech jeho nemovitostech.

Prvním je byt v centru Brna, kde také detektivové před několika dny zasahovali. Zaplombovaná je i garáž, chata se zahradou ve vesnici nedaleko jihomoravské metropole a další nemovitost u zámku v Čejkovicích na Hodonínsku.

Majetek Jiřího Švachuly zajistilo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které případ dozoruje.

Žalobce Petr Šereda nechtěl komentovat důvody, proč k tomu vyšetřovatelé přistoupili. „To nemohu komentovat,“ řekl Seznam Zprávám Šereda. Advokátka Světlana Žabenská, která Švachulu zastupuje, na dotazy redakce neodpověděla.

O co se zajímala policie při zásahu v Brně? (Video: Seznam.cz)

K zajištění majetku došlo poté, co soud politika poslal do vazby. Následně byl odvolán z postu radního v Brně-střed. Po tlaku špiček hnutí ANO v čele s premiérem Andrejem Babišem navíc Švachula skončil také v dozorčí radě státní firmy ČD Cargo. A vyloučen byl i z Babišova hnutí.

Vedle Švachuly čelí v této kauze stíhání dalších osm lidí. Policie je obvinila z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Jméno Švachuly se objevuje i ve druhé větvi případu. Policie tvrdí, že mimo jiné zprostředkoval schůzku v brněnském hotelu Voroněž mezi šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petrem Rafajem.

Při tomto jednání měl Faltýnek řešit s Rafajem další kroky v zakázce na mýtný systém, který v Česku roky zajišťovala firma Kapsch. V této větvi případu zatím nikdo obviněn nebyl.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené