Hlavní obsah

ČVUT bude mít druhý štěpný reaktor, spuštěn má být v roce 2022

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

11. 11. 2020 15:51

České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze bude mít druhý štěpný reaktor pro výuku i výzkum, spuštěn má být v roce 2022. Univerzita to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Článek

Povolení pro umístění takzvaného podkritického reaktoru s označením VR-2 na začátku listopadu vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB).

„S naším stávajícím reaktorem VR-1 Vrabec už narážíme na kapacitní limity, protože zájem jak o vzdělávací, tak výzkumné aktivity je velký. To byl hlavní důvod, proč jsme už před lety začali uvažovat o myšlence vybudování druhého reaktoru,“ řekl dnes Jan Rataj, vedoucí katedry jaderných reaktorů na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT.

Nový reaktor VR-2 je podle školy klasifikován jako podkritický reaktor. Jde tedy o specifické výzkumné jaderné zařízení, které k udržení štěpné řetězové reakce potřebuje externí zdroj neutronů. K jeho odstavení tak stačí pouze vypnout zdroj neutronů. Samotná štěpná řetězová reakce není sama o sobě udržitelná, dodala univerzita.

Konstrukci reaktoru tvoří válcová nádoba vysoká zhruba 1,7 metru o objemu zhruba 2200 litrů. Uvnitř nádoby je vyjímatelná vestavba s mříží pro umístění palivových proutků. Stínění záření zajistí voda a beton. Nový reaktor bude v reaktorové hale, kde nyní fakulta provozuje reaktor VR-1.

Škola připomněla, že celkem je v Česku ve dvou jaderných elektrárnách šest energetických reaktorů a na dvou dalších místech tři výzkumné: dva v Řeži u Prahy a jeden právě na ČVUT v pražské Troji. „Naše univerzita je jednou z mála na světě, které mají vlastní štěpný i fúzní reaktor. Už za tři roky budeme mít dokonce dva štěpné reaktory, což zvýší náš potenciál pro výuku klíčových jaderných odborníků,“ uvedl dnes děkan FJFI ČVUT Igor Jex.

Katedra jaderných reaktorů FJFI využívá reaktor VR-1 pro výuku i výzkum. Kromě vlastních studentů ho využívají také studenti dalších univerzit, ale i pracovníci různých firem či organizací z ČR i zahraničí. Pravidelně zde je například výcvik hasičů, u reaktoru byla také osádka jaderné ponorky. „Operátoři jaderných elektráren si u nás mohou vyzkoušet chování reaktoru a opětovně experimentálně prozkoumat pravidla reaktorové fyziky,“ přiblížil Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů FJFI.

Současný reaktor VR-1 je v provozu 30 let. „Aktuálně v semestru jede VR-1 na 90 až 95 procent své výukové kapacity, někdy i na 100 procent, a zájem o výuku u nás se stále zvyšuje. I proto se odborníci z ČVUT rozhodli pro výstavbu nového jaderného reaktoru VR-2,“ uvedl na svém webu SÚJB.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované