Hlavní obsah

Dálnice ještě zdaleka nestojí, ale dálniční policie už začala fungovat

Foto: Policie ČR

Jeden z dnes představených vozů nového oddělení dálniční policie.

Reklama

2. 11. 2020 17:45

Policie v Jaroměři na Náchodsku otevřela oddělení pro dálnici D11. Vzniklo s více než ročním předstihem, protože po nyní budovaném úseku dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře by se mělo začít jezdit až v prosinci roku 2021.

Článek

„Krajské ředitelství policie Královéhradeckého kraje zareagovalo s předstihem na potřebu zřízení dalšího dálničního oddělení, které by mělo do budoucna pokrýt policejní dohled na nově vystavěném úseku dálnice D11, jež bude hlavní páteřní komunikací pro cesty do sousedního Polska,“ uvedla policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Petr Petřík, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, vysvětlil, co bude dálniční policie bez dálnice dělat: „Vznik oddělení by měl v prvopočátku řešit zachování bezpečnosti a plynulosti silničního provozu v oblasti, především na komunikacích I/33 a I/37, kde již v této době dochází kvůli nárůstu intenzity dopravy mnohdy k nepříjemným kolizním situacím.“

Dálniční policie už má techniku i auta. „Policisté začínají sloužit na nově zřízeném dálničním oddělení v těchto dnech. V předstihu, tedy před zprovozněním nového úseku dálnice D11, mohou začít už v této době rychleji, lépe a efektivněji eliminovat problémy spojené s bezpečností a plynulostí silničního provozu a také mohou samozřejmě ve větší míře potírat i trestnou činnost, s níž se v těchto místech setkáváme,“ dodal Petřík.

Na mysli má zřejmě to, o čem královéhradecká policie hovořila už v minulosti. Zacitujme ze srpnové tiskové zprávy: „Stávající komunikaci I/33 často využívají pro transport odcizených vozidel do zahraničí řidiči mnohdy pod vlivem alkoholu a drog, kteří představují pro ostatní velkou míru nebezpečnosti. Posílení výkonu služby v tomto předmětném úseku má i s ohledem na potírání této formy trestné činnosti svůj smysl.“

Petr Dušek, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, dodal, že „dálniční oddělení disponuje třemi osobními vozidly, dvěma motocykly a v současné chvíli je zde pro výkon služby zařazeno zhruba deset policistů s tím, že jejich počet se bude s blížícím se termínem zprovoznění nového úseku dálnice D11 nadále zvyšovat.“

Policisté by měli v budoucnu přesídlit do nového dálničního oddělení ve Stříteži a mělo by být již součástí nově vybudované dálnice.

Dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem patří k nejdéle budovaným silničním stavbách v republice. Dálnici začal stát stavět v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Ve výstavbě jsou nyní dva úseky z Hradce Králové do Jaroměře. Až na hranice v Královci by D11 mohla být hotová do roku 2026.

Reklama

Související témata:

Doporučované