Hlavní obsah

Další případy reinfekce covidem. Dvakrát se ve světě nakazili už tři lidé

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Reklama

25. 8. 2020 11:05

V Nizozemsku a Belgii se potvrdily dva případy, kdy se pacient zbavil koronaviru a po čase se jím opět nakazil. O reinfekci jednoho z pacientů tento týden informovali také výzkumníci z Hongkongu.

Článek

Nizozemský pacient, který se viru SARS-CoV-2 zbavil a později se jím opět nakazil, byl podle viroložky Marion Koopmansové starší člověk s oslabeným imunitním systémem.

Případy opětovné infekce jsou podle Koopmansové zatím jen málo prozkoumané. Mnohem častější a lépe popsané jsou ty, kdy je pacient dlouhodobě nakažený a nákaza u něj po čase útlumu opět propukne.

To, že se v případech z Nizozemska, Belgie a Hongkongu jednalo o reinfekci, tedy opětovnou nákazu jiným kmenem téhož viru, potvrdila laboratorní analýza ribonukleové kyseliny (RNA).

Virology zprávy neznervózňují

Podle nizozemské viroložky, kterou cituje server NOS, se ale výskyt reinfekce očekával. „Nejsem z toho nervózní. Musíme počkat, jak se to bude vyvíjet,“ uvedla Koopmansová.

Kromě Hongkongu, kde se muž opět nakazil koronavirem po čtyřech měsících, a Nizozemska se opětovná infekce potvrdila po třech měsících také u ženy v belgické Lovani. Podle místního virologa Marca Van Ransta měla pacientka jen mírné příznaky. „To je dobrá zpráva,“ uvedl. Protilátky, které se u ní vytvořily po prvním nakažení, podle Van Ransta proto nestačily, aby zabránily druhé infekci mírně odlišnou mutací koronaviru. Ani podle Van Ransta není zatím jasné, jak časté případy reinfekce jsou.

Podle vědců, kteří popsali případ reinfekce v Hongkongu, by se mohla nákaza na základě nových poznatků šířit, i když lidé získají kolektivní imunitu. Smysl očkování ale popsaný případ podle hongkongských odborníků nepopírá. „Imunita získaná při očkování může být jiná než ta, kterou člověk získal, když se nakazil přirozeně,“ uvedl jeden z autorů studie.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované