Hlavní obsah

Další vážné zranění v Premier League, vyloučení bylo namístě

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Talentovaný mladík Harvey Elliott (vlevo) si po zákroku Pascala Struijka několik měsíců nezahraje.

Reklama

14. 9. 12:00
Článek

Čtvrté kolo Premier League bylo nabité událostmi. Přineslo zdařilý návrat Cristiana Ronalda, premiérovou výhru Arsenalu a hned tři červené karty. Hráči přiostřili, všímá si podcast Angličan.

V předchozí sezoně sudí v rámci nejvyšší anglické fotbalové soutěže foukali do svých píšťalek o poznání častěji, shoduje se posádka podcastu. Frekventovanější zásahy do hry měl v uplynulém ročníku nejsledovanější fotbalové ligy světa na svědomí i systém VAR, který se kvůli milimetrovým ofsajdům a kontroverzním rozhodnutím stal v očích mnoha fanoušků jakýmsi společným nepřítelem.

Ačkoliv je fotbalová sezona 2021/22 teprve na svém počátku, dá se říct, že trend v posuzování nedovolených zákroků se na britských ostrovech opět posunul. Tentokrát ovšem směrem k benevolenci podporující lepší plynulost hry, což fotbalová veřejnost naopak přijímá s povděkem. Jenže už ve čtvrtém kole Premier League se zrodila jedna „hospodská“ potyčka a také velmi nešťastný zákrok s tragickými následky.

Martin Vait z iSport.cz si všímá určité souvztažnosti mezi návratem fanoušků do ochozů a zvýšenou intenzitou v osobních soubojích, která leckdy přerůstá i ve výraznější agresivitu připomínající atmosféru fotbalových zápasů 80. let.

„Ukázkový příklad byl souboj Wilfrieda Zahy s Japhetem Tangangou z druhé půle londýnského derby mezi Crystal Palace a Tottenhamem. Domácí křídelník Zaha se rozhodl nezakopnout míč do zámezí kvůli sestřelenému, svíjejícímu se protihráči, což nesl nelibě pravý stoper Spurs Tanganga, který ho rukama vyloženě odhodil. Tanganga se do něho následně pustil takovým stylem, že mi to přišlo jako sledovat scény z některých londýnských pubů těsně před zavíračkou. K takovým momentům v posledních ročnících prakticky nedocházelo,“ konstatuje Martin Vait.

Japhet Tanganga byl zanedlouho po zmíněném incidentu vyloučen. Předčasně zamířil do útrob stadionu poté, co nevybíravým způsobem, konkrétně nataženýma nohama, zajel do domácího záložníka. Opustit své spoluhráče vinou sportovní nekázně musel i Michail Antonio, forvard West Hamu United, který po vzoru Tangangy obounož vlétl do souboje o míč. Přitom stejně tak jako obránce Spurs už měl na kontě žlutou kartu.

„Obecně není třeba, aby vždy došlo k přímému zasažení protihráče, jde spíš o preventivní ochranu zdraví hráčů. Pokud se k ní sudí neuchýlí, riskuje, že se mu řízení zápasu vymkne z rukou. Na druhou stranu pravdou je, že červené karty pro Tangangu i Antonia byly zasloužené a měly stejnou příčinu. Oba dojeli na své emoce, tomu i ten nejlepší fotbalový rozhodčí jen stěží předejde,“ míní Karel Tvaroh, suplující moderátor podcastu Angličan.

Posádka Angličana se jednohlasně shoduje na skutečnosti, že volnější metr, který britští sudí pro letošní ročník nasadili, je převážně ku prospěchu věci. Diskuse se poté stočila ke kontroverznímu zákroku Pascala Struijka, zadáka Leedsu United, který v nedělním duelu proti Liverpoolu vážně zranil 18letého Harveyho Elliotta.

„Ten střet byl ohromně nešťastný. Struijk svého soupeře dobíhal v plném sprintu a vrhl se po míči, který i zasáhl, jenže v té rychlosti mu tam zůstala noha a setrvačností dojel Elliottův kotník. Už podle reakce nejbližšího hráče Mohameda Salaha bylo zřejmé, že Harvey Elliott v utkání dohrál. Mnozí diváci rozporovali červenou kartu, kterou by sudí jistě nevytasil, nebýt fatálních zdravotních následků, jenže takhle se na to hledět nedá,“ komentuje zákrok na mladíka Liverpoolu Karel Tvaroh.

Karel Häring, autor magazínu Football Club, je dlouholetým příznivcem Liverpoolu. I v jeho očích byla ale červená karta namístě, což pro televizi Sky Sports potvrdil i Gary Neville, jeden z nejrespektovanějších punditů na světě.

„Gary Neville to rozhodnutí už v neděli večer celkem pohotově objasnil. Já jsem viděl jen ten záběr z hlavní kamery, nicméně podle všeho dostal Struijk červenou kartu po zásluze. Detailní záběry zákroku přezkoumával VAR, který pouze potvrdil správnost rozhodnutí. Fotbalista je zodpovědný za svoje tělo, a pokud někomu vlastní vahou obrátí kotník, neměli bychom se ptát čistě na to, jestli u toho lízl balon a jestli měl ten nejlepší úmysl. Ta rychlost a intenzita v osobních soubojích jsou vítaným prvkem moderního fotbalu, ale právě proto je zapotřebí hráče chránit a takové zákroky přísně trestat. Struijk si teď nezahraje v lize pár týdnů, Elliott několik měsíců,“ má jasno Karel Häring.

Nejnovější epizoda podcastu rozebírá i superdebut Cristiana Ronalda, konzistentního Romela Lukaka nebo problematickou situaci ohledně reprezentačních srazů. Čerstvé vydání Angličana hodnotí i uplynulé kolo z hráčské perspektivy Fantasy manažerů a vyhlíží další týden nabitý zápasy. Celý podcast si poslechněte v přehrávači v úvodu článku nebo na Podcasty.cz.

Angličan

Fotbalový podcast Jiřího Hoška (@hosekj) a jeho přátel výhradně o Premier League. S pravidelnými hosty Luďkem Mádlem, Karlem Häringem, Jaromírem Bosákem, Jindřichem Šídlem a dalšími.

Od fanoušků, kteří si bez anglické ligy nedovedou představit víkend, pro fanoušky. Pozor, ve studiu se za žádných okolností nesmí sejít dva fans stejného klubu! Poslouchejte každé úterý na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady, ostatní podcasty Seznam Zpráv tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište na twitterový účet @PodcastAnglican nebo přímo autorovi Angličana Jiřímu Hoškovi na e-mail jiri.hosek@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované