Hlavní obsah

Den v byznysu: Češi jako záchodová velmoc. Splachování je velká věda

Pusťte si pořad Den v byznysu. (Video: Markéta Bidrmanová, Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 6. 18:10

Rychlý přehled nejdůležitějších událostí, které se v byznysu odehrály doma i ve světě ve středu 2. června.

Článek

České záchody dobývají svět

S revolučním splachováním stojí koupelnová jednička na prahu historické expanze. Investovala 150 milionů korun do švýcarského inovátora Swiss Aqua Technology. Se startupem má globální ambice.

„Díky této patentované technologii jsme schopni ušetřit až 50 procent vody,“ říká pro SZ Byznys Tomáš Vala, ředitel, rodinné firmy Siko. Jak přesně revoluční splachování funguje a kam ho hodlá firma vyvážet, si poslechněte v úvodním videu.

Česko pod 5G do tří let

Operátor O2 chce pokrýt rychlou mobilní sítí 5G celé území České republiky do roku 2024. Celou Prahu bude mít firma pokrytou za rok. Síť bude stavět se svým technologickým partnerem CETIN a dodavatelem technologií Ericsson v rámci celkové obměny vysílacích technologií.

Očkování ve firmách

V automobilce Tatra Trucks v Kopřivnici na Novojičínsku začne v pátek hromadné očkování zaměstnanců proti covidu-19. Zájem má okolo 200 zaměstnanců Tatry. Očkovat se bude v pracovní době, pak budou mít lidé 20 minut odpočinku a nesmí jim být přidělena těžká práce.

Drobné si nechte (na účtu)

Zatímco v Česku se zákazníci občas setkávají s tím, že u pokladny nemohou použít kartu, v některých zemích je to úplně naopak. Ve Švédsku se bezhotovostní placení rozšířilo tak, že cash možná do roku 2024 úplně zmizí.

Podle společnosti Worldpay, která se zabývá zpracováním plateb, za tři roky bude v obchodech po celém světě probíhat v hotovosti jen 12,7 procenta transakcí. Před dvěma lety přitom měnily bankovky a mince svého majitele hned v 27 procentech převodů.

Na peníze pozor!

O to víc je ale potřeba být ve střehu před novými praktikami podvodů. Redakce SZ Byznys zveřejnila reálnou nahrávku podvodného telefonátu, kde se útočník vydávající se za pracovníka banky pokoušel z klientky České spořitelny vylákat data o její kartě.

Analytička banky pro SZ Byznys v úvodním videu článku popisuje, na co si mají lidé dávat pozor.

Vítězové pandemie

Zoom, poskytovatel video hovorů, dál těží z masivních změn na trhu práce a ve výuce způsobených pandemií. Za tři měsíce do konce dubna meziročně zvýšil zisk na 227,4 milionu z 27 milionů dolarů a překonal odhady. Tržby se v uplynulém čtvrtletí zvýšily o 191 procent.

Digitální rubl

Guvernérka ruské centrální banky Elvira Nabiullinová označila digitální měny za budoucnost ruského finančního systému. Prototyp digitálního rublu chce mít do konce letošního roku a na zkoušku ho chce spustit příští rok.

Musk má problém

Zakladatel společností SpaceX a Tesla Elon Musk svým chováním na Twitteru nedodržel nařízená pravidla. Možná se tak po třech letech opět postaví před soud. Dva jeho tweety během posledních dvou let porušily dohodu, kterou uzavřel s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy. Podle dohody musí právníci Tesly předem schválit určité příspěvky, které Musk na sociálních sítích zveřejňuje.

Nápady za miliardy dolarů zůstávají doma

Parc, unikátní výzkumná platforma, připravuje budoucí generace farmaceutických vědců a techniků. Zentiva, Univerzita Karlova a další do programu zařazují mimořádné studenty. Jejich práce končí patenty a novými léky. Nápady za miliardy dolarů tak už neprodáváme „za hubičku“ do zahraničí.

Přehled událostí z byznysu z předchozích dní si pusťte v rychlém videu ZDE, pokud chcete rychlý přehled dnešních ekonomických zpráv, přejděte SEM, a pokud vás byznys opravdu zajímá a chcete vidět jeho špičkovou podobu, podívejte se SEM.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované