Hlavní obsah

Desetitisíce protestujících Sardinek zaplavily Milán

Demonstranti protestovali hlavně proti politice Mattea Salviniho. (Video: Daniela Kučerová, Reuters)

1. 12. 2019 23:00

Deštivý severoitalský Milán v neděli zaplavily desetitisíce protestujících. Občanské hnutí Sardinky vzniklo spontánně začátkem minulého měsíce jako protiváha k nacionalistické rétorice Mattea Salviniho. Demonstranti zpívali hymnu antifašistů Bella Ciao a předčítali italskou ústavu.

Článek

V Miláně dnes navzdory dešti demonstrovaly desetitisíce lidí proti politice protiimigrační strany Liga. Protest svolalo nově ustavené občanské hnutí Sardinky. Jeho příznivci, kteří se svolávají hlavně přes sociální sítě, chtějí vytvořit protiváhu nacionalistické rétorice šéfa Ligy Mattea Salviniho, píše agentura APA.

„Myslím, že sardinkové hnutí se zrodilo proti prostředí nenávisti a proti politickým stranám a lidem, kteří projevili násilné, fašistické postoje a xenofobii a sexuální diskriminaci,” uvedla jedna z demonstrujících.

Demonstranti v Miláně zpívali hymnu antifašistů Bella Ciao. Vzduchem zněla rovněž slova italské ústavy. Do protestů se zapojil také autor knih o italské mafii Roberto Saviano, který Ligu již delší dobu kritizuje, poznamenala APA.

Hnutí, jehož příznivci chodí na protesty s transparenty ve tvaru sardinek, už v sobotu přilákalo desetitisíce lidí na demonstrace v Neapoli a Florencii.

Hnutí se zformovalo v Bologni, metropoli kraje Emilia-Romagna. Popudem pro zakladatele iniciativy byly blížící se lednové volby v tomto kraji. Ten je sice tradiční baštou levice, ale v předvolebních průzkumech teď vede právě Salviniho Liga a její spojenci – krajně pravicová strana Bratři Itálie a středopravá formace Vzhůru, Itálie expremiéra Silvia Berlusconiho.

Hnutí Sardinky o sobě tvrdí, že je nestranické. Jeho ideologickými základy jsou ale podle expertů myšlenky blízké středolevým stranám, jako je například ekologická politika, vstřícnější postoj k migraci či sociální inkluze. Podle nedávného průzkumu společnosti Index Research je více než 40 procent respondentů přesvědčeno, že právě Sardinky mohou nyní nejvíce ohrozit pozici Ligy, která je v Itálii momentálně nejpopulárnější politickou stranou.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené