Hlavní obsah

Polští radikálové hledají na hranicích migranty z Německa. Zastavili i Čechy

Foto: Profimedia.cz

Páteční shromáždění „občanské stráže“ na přechodu v  Lubieszyně.

V Polsku se na hranici s Německem vytvářejí „občanské hlídky“. Samozvané „pohraničníky“ mobilizovalo tvrzení opozice, že Němci do země převážejí migranty. Premiér Donald Tusk to popírá.

Článek

„Uděláme v tom pořádek. O tom není pochyb,“ prohlásil v pondělí polský premiér Donald Tusk. Avizoval, že vláda zasáhne proti samozvaným „občanským hlídkám“, které se v poslední době organizují na hranicích a provádějí kontroly lidí a vozidel.

„Občanská pohraniční stráž“

Tusk tak reagoval na návrat tématu nelegální migrace do polské politiky. To se tentokrát netýká východní hranice s Běloruskem, ale překvapivě té západní – s Německem.

V poslední době se na ní objevují skupiny označované jako „občanská pohraniční stráž“. Jde o „hlídky“, které se soustředí hlavně na úsek hranice v Lubušském vojvodství, v Dolním Slezsku a u Štětína. Jejich mobilizace začala zhruba v polovině června a až dosud probíhala bez větší pozornosti státních složek.

Samozvaní „pohraničníci“ přitom zastavují dopravu, zadržují vybraná vozidla a nahlížejí do nich. Důvodem má být údajné posílání odmítnutých žadatelů o azyl z Německa do Polska. Úřady ale „příliv“ migrantů vyhoštěných z Německa nepotvrdily.

Liberální deník Gazeta Wyborcza (GW) napsal například o kontrole obytného vozu s českou registrační značkou na hranicích poblíž severopolského Štětína.

„Když auto s turisty z Česka vjelo na most, jeden ze ‚strážců‘ vyšel na silnici a jednoduše zablokoval průjezd. Poté přistoupil ke kontrole muž oblečený do žluté vesty s nápisem ‚Občanská stráž‘. Přišel ke dveřím na straně řidiče, přikázal stáhnout okénko a nahlížel dovnitř. Teprve po této inspekci byli Češi puštěni dál,“ píše GW o činnosti samozvaných „milicí“.

Na hraničním přechodu v Lubieszyně se v pátek večer shromáždilo kolem 200 lidí, hlavně mladých mužů. Štětínský městský zastupitel a spolupředseda polských Zelených Przemysław Słowik zas na facebooku sdílel záběry z noci na pondělí z okolí polsko-německého hraničního přechodu Dobieszczyn.

„Auta se zakrytými registračními značkami stojí na výstražných světlech s výstražným trojúhelníkem, v zatáčce, na plné čáře, uprostřed lesa. Skupiny lidí s baterkami svítí řidičům do očí, pokoušejí se zastavovat projíždějící auta. To je skandál!“ napsal lokální politik.

Organizátoři „guerillových kontrol“ jsou podle polských médií propojení s krajně pravicovým prostředím. K hlídkám a uzavření přechodů vybízí například ultrapravicový radikál Robert Bąkiewicz se svým Hnutím kontroly hranic.

Bąkiewicz je kontroverzní postava polské ultrapravice. Pod záminkou vlastenectví dlouhodobě šíří nenávist vůči menšinám a cizincům a uchyluje se k pouličnímu zastrašování a radikální rétorice.

Narativ o masových deportacích cizinců z Německa do Polska, který mobilizoval skupiny na hranicích, šíří kromě krajní pravice i někteří zákonodárci opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS).

Množí se i zprávy o údajných skupinách migrantů, které na západě Polska přespávají na zastávkách a v parcích. „Máme příklady takových situací, kdy lidé pocházející z Afriky nebo Blízkého východu spí na lavičkách na polské straně hranice – byli sem přivezeni německými bezpečnostními složkami. Neví se, kdo jsou, kdy se narodili, odkud přišli. To je skandální,“ tvrdí například bývalý ministr obrany a jedna z tváří opoziční strany PiS Mariusz Błaszczak.

„Občanských kontrol“ na hranici se účastní i politik PiS Dariusz Matecki, který nabádá obyvatele ke sledování, dokumentaci a hlášení údajné ilegální migrace. Matecki už před rokem zveřejňoval fotografie lidí tmavé pleti – pořízené bez jejich vědomí náhodně na ulici v různých polských městech. „Probíhá invaze,“ psal tehdy a veřejnost vyzval, aby mu posílala zprávy o „znepokojivém chování cizinců“.

Poslanec Matecki zároveň čelí trestnímu stíhání mimo jiné kvůli zpronevěře veřejných prostředků z Fondu spravedlnosti a praní špinavých peněz, kterého se měl dopustit za éry vlády PiS. Podle Mateckého jde o politický proces.

Lídr krajně pravicové parlamentní strany Konfederace Krzysztof Bosak v sobotu vyzval k rezignaci ministra vnitra Tomasze Siemoniaka z Občanské platformy.

„Je vidět, že Němci už ztratili veškeré zábrany – prostě přivážejí celá auta plná migrantů, zatímco polská pohraniční stráž má svázané ruce. Dochází k situacím, kdy jsou její příslušníci vnímáni jako bezplatné taxi pro nelegální migranty, kteří mají být rozváženi po zemi,“ tvrdí Bosak.

Tusk hrozí Německu kontrolami

Premiér Donald Tusk v pondělní kritiku od opozice odmítl. „To není pravda. Existují jednotlivé případy, které v tuto chvíli podrobně prověřujeme,“ prohlásil Tusk k tvrzení, že Polsko ze západu „zaplavuje vlna migrantů“.

Zdůraznil, že polská vláda jedná s německými úřady ohledně možných nesrovnalostí při překračování hranic.

„Německé straně jsme dali najevo, že pokud se budou opakovat případy, které jsou z našeho pohledu pochybné, budeme muset z polské strany znovu zavést kontroly na polsko-německé hranici – a to efektivní,“ dodal.

Stovky vrácených ročně

Na německé straně hranic platí kontroly od roku 2023. Podle německých zákonů mohou policisté na hranicích obrátit lidi bez platných dokladů. Pokud však migrant vstoupil na německé území a byl v Německu zadržen až následně, musí úřady k jeho návratu do Polska kontaktovat tamní úřady a vyčkat na souhlas.

Jde o byrokraticky náročnou proceduru, která deportace zdržuje. I kvůli tomu bylo loni návratů „pouze“ 690 místo plánovaných 2200 lidí. Šlo o cizince především z Ruska, Afghánistánu a Indie.

Cizince vrací německé úřady do Polska na základě dublinské úmluvy proto, že právě Polsko bylo jejich první zemí vstupu do EU. Za azylové řízení je totiž odpovědná „první bezpečná země“.

Ke skokovému nárůstu migrace přes Bělorusko do Polska došlo v roce 2021 kvůli hybridní operaci běloruského režimu Alexandra Lukašenka. Ta předcházela ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022.

Podle expertů byla jejím cílem polarizace a destabilizace situace v Polsku a v baltských státech. Drtivá většina migrantů z Blízkého východu, Afriky a Asie pokračovala přes Polsko do Německa.

Polsko ještě za vlády strany PiS postavilo na hranicích s Běloruskem ocelovou bariéru, která migrační nápor zpomalila. Tuskova vláda opatření ještě posílila a letos na hranici s Běloruskem dočasně omezila právo na podání žádosti o azyl.

K podobné situaci, jaká je teď na polsko-německé hranici, došlo před pár týdny i v Nizozemsku. Skupina asi 12 Nizozemců tam během jednoho večera svévolně zastavovala auta na hranici s Německem a kontrolovala je kvůli nelegálním migrantům.

Doporučované