Hlavní obsah

Černý víkend v USA. Dva masové útoky, 29 mrtvých. Po Texasu přišlo Ohio

Další střelba v USA. Tentokrát v Ohiu. Útočník je mrtvý. (Video: Twitter.com, Tereza Brhelová, AP)

 

Reklama

4. 8. 2019 10:31

Deset mrtvých včetně útočníka a 26 zraněných si vyžádala dnešní střelba ve městě Dayton v americkém státě Ohio. S odvoláním na místní policii o tom informovala agentura AP. Podle zpravodajského webu BBC neznámý střelec kolem 01:00 místního času (07:00 SELČ) střílel před barem. Nejnovější tragédie se stala několik hodin poté, co útočník v obchodním domě v texaském El Pasu zastřelil 20 lidí a více než dvě desítky dalších zranil.

Článek

Střelba v Daytonu se odehrála ve čtvrti Oregon v historické části města známé svými bary, diskotékami, obchůdky a galeriemi s uměním. Na sociálních sítích se objevilo video, na němž lidé prchají ulicí, kterou se ozývají desítky výstřelů. Policisté útočníka zastřelili.

Podle informací zpravodajského serveru CBS byl útočníkem 24letý Connor Betts, který pochází z Bellbrook v Ohiu. Místní policejní složky provádějí domovní prohlídku, kde se snaží nalézt důkazy spojené se střelbou.

Policista Matt Carper uvedl, že střelba měla rychlý průběh, jelikož na místo přispěchali policisté, kteří byli nedaleko na pochůzce. Žádný policista při zákroku zraněn nebyl. Motiv činu nicméně zůstává nejasný, útočník s neprůstřelnou vestou podle policie neměl komplice.

České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že nemá žádné informace o tom, že by mezi postiženými byl český občan.

„Mám zlomené srdce. Děkuji všem, kdo byli na místě první, za všechno, co udělali. Budeme sdílet více detailů, až je budeme mít,“ napsala na Twitter starostka Daytonu Nan Whaleyová. Guvernér Ohia Mike De Wine nabídl Whaleyové pomoc a nařídil, aby vlajky v Ohiu byly spuštěny na půl žerdi.

Místní deník Dayton Daily News informoval, že se střílelo před podnikem Ned Peppers Bar. List odkázal na příspěvek na Facebooku, v němž člověk, který byl údajně při střelbě v baru, napsal, že se útok stal na terase před vchodem.

Jae Williams v rozhovoru s BBC řekl, že byl na nedalekém rapovém koncertu, když dostal pokyn k evakuaci. „Byl jsem šokován. Všichni jsme se evakuovali rychle a bezpečně. Řekli nám, abychom se vyhnuli čtvrti Oregon… Když jsem jel okolo, viděl jsem hodně policistů a sanitek,” doplnil. Na místo kromě záchranářů podle BBC přijeli také agenti FBI.

Střelba v Daytonu, což je město se 140 tisíci obyvateli v jihozápadním Ohiu, se stala několik hodin poté, co mladý útočník v obchodě Walmart v El Pasu v Texasu zastřelil 20 lidí, dalších 26 zranil a byl zadržen policií.

Útoky odsoudil i papež František a před tisíci věřícími ve Vatikánu se za oběti pomodlil. Zároveň připomněl oběti střelby, která si minulý týden na gastronomickém festivalu v Kalifornii vyžádala tři mrtvé.

„Jsem duchem u obětí série násilných činů, které zkrvavily Texas, Kalifornii a Ohio ve Spojených státech a zasáhly nevinné lidi. Přidejte se k mé modlitbě za ty, kteří přišli o život, za zraněné a za jejich rodiny,“ řekl v krátkém projevu.

Několik stovek dobrovolníků angažovaných v organizacích usilujících o přísnější kontrolu vlastnictví zbraní přišlo demonstrovat před Bílý dům a budovu Kapitolu ve Washingtonu poté, co dva střelci v Texasu a v Ohiu v noci na dnešek SELČ zabili bezmála 30 lidí. Informovala o tom agentura AP.

Zakladatelka sdružení Matky požadují činy (Moms Demand Action) Shannon Wattsová v rozhovoru s AP uvedla, že dobrovolníci z její organizace a ze studentského sdružení Students Demand Action vyšli do ulic, aby dali najevo nesouhlas s federálními zákonodárci. Členové obou sdružení na sobě měli podle tradice červená trička a požadovali, aby Senát schválil návrh zákona o přísnějších prověrkách lidí, kteří si chtějí koupit zbraň. Návrh dříve v letošním roce schválila Sněmovna reprezentantů.

Amber Gustafsonová ze sdružení matek uvedla, že byla ve Washingtonu s ostatními kolegy ze sdružení na celostátním setkání skupin žádajících přísnější kontrolu vlastnictví zbraní, když se dozvěděla o střelbě v El Pasu. Spontánně se proto s ostatními rozhodla protestovat před Bílým domem. Gustafsonová upozornila, že její sdružení pracuje se skupinami na všech úrovních vlády, ale domnívá se, že je zapotřebí problematiku kolem zbraní řešit na federální úrovni.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované