Hlavní obsah

Do Berlína jen na kole nebo v elektroautě. Už za 15 let

Foto: Pixabay.com/CiscoLlo

Ilustrační foto.

Reklama

21. 1. 2020 13:29

Berlínská radnice vyhlásila stav klimatické nouze a radní pro životní prostředí oznámila, že se německá metropole rozloučí se spalovacím motorem nejpozději v roce 2035.

Článek

Pro řadu řidičů vznikne v mapě Německa po roce 2035 černá díra, které se budou muset vyhnout.

Německá metropole se totiž chystá zakázat vjezd řidičům s autem se spalovacím motorem. Návrh berlínské radní pro životní prostřední a dopravu Regine Güntherové totiž podle listu Berliner Morgenpost počítá s tím, že od roku 2030 taková auta nebudou moci do vnitřní části Berlína. Za dalších pět let se má zákaz rozšířit na celé území metropole, která má asi 3,7 milionu obyvatel.

Berlínská radnice v prosinci vyhlásila stav klimatické nouze a stanovila si, že v lednu předloží návrh opatření, jak by se město mohlo co nejrychleji stát klimaticky neutrálním; tedy takovým, že nebude produkovat více emisí skleníkových plynů, než kolik je jich schopno jinými opatřeními vyrovnávat.

Součástí opatření je i návrh radní za Zelené, na němž se ale ještě musí shodnout celá místní koalice sociální demokracie (SPD), Levice a Zelených. O plánu, který počítá i s ekologičtějšími auty pro berlínské úřady, má diskutovat koncem měsíce.

Radní Güntherová se chce na dopravu soustředit i proto, že v ní na rozdíl od jiných sektorů emise oxidu uhličitého neklesají. Naopak mezi lety 1990 a 2017 v Berlíně dokonce stouply, a to o 11 procent.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované