Hlavní obsah

Česko večer zasáhne orkán a silné bouřky, stoupnou hladiny řek

Animace bouře, která má v neděli dorazit do Česka. (Video: windy.com)

 

Reklama

22. 2. 2020 12:33
aktualizováno • 23. 2. 2020 12:29

Na horách bude vítr dosahovat rychlosti orkánu. Meteorologové kvůli silnému dešti vyhlásili také výstrahu před vzestupem hladin řek.

Článek

Do Česka dorazí v neděli nejenom velmi silný vítr, ale i déšť, který může rozvodnit některé toky. Výstraha meteorologů před vzestupem hladin na první, tedy nejnižší povodňový stupeň platí od nedělního podvečera do půlnoci z pondělí na úterý.

"Nejsilnější nárazy větru očekáváme mezi 18:00 a půlnocí na pondělí na studené frontě, která bude přecházet přes naše území od severozápadu, uvádí ČHMÚ. Ve druhé polovině noci na pondělí bude vítr od západu postupně slábnout.

Vítr bude přes Česko v neděli přecházet postupně od západu. V nárazech může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší. Největší nebezpečí očekávají meteorologové v neděli večer při přechodu studené fronty.

Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí platí od nedělních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od nedělních 15:00 platí varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. Na jihu Moravy a ve Zlínském kraji ale riziko meteorologové hodnotí jako nízké. V noci z neděle na pondělí by měl vítr postupně slábnout.

Silný vítr o víkendu zastavil horní úsek kabinové lanovky na Sněžku. Podle dat polské horské služby v neděli ráno na Sněžce vál velmi silný vítr o rychlosti přes 70 kilometrů v hodině. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti 60 kilometrů v hodině, uvedli ráno na webu správci lanovky. Podle meteorologů bude vítr na horách zesilovat až na rychlost v nárazech kolem 125 kilometrů v hodině. Přesáhnout by tak měl hranici orkánu, která je 117,7 kilometru v hodině. Horská služba Krkonoše již od pátku kvůli silnému větru nedoporučuje hřebenové túry.

Vítr s sebou do Česka v neděli přinese také vydatné srážky. Déšť spolu s táním sněhu může způsobit vzestup hladin některých toků odvodňujících horské oblasti na úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Nebezpečí ale meteorologové hodnotí jako nízké. „Předpokládáme, že během pondělního dne budou hladiny řek postupně klesat,“ uvádí ČHMÚ.

Podívejte se, jak se lesníci vypořádávali s následky bouře Sabine

Lesníci už se dostali do porostu a pokračují se sčítáním škod po orkánu. Část polomů ale musí počkat, přednost má kůrovec. (Video: Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované