Hlavní obsah

Nejlepší penzijní fondy letos vynáší přes deset procent

Foto: Nikola Ramešová, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

I přes rozkolísané trhy dokázaly v prvním pololetí některé penzijní fondy nabídnout klientům opravdu zajímavé zhodnocení. Dva nejúspěšnější si připsaly výnos přes deset procent.

Článek

První polovina letošního roku byla na finančních trzích ve znamení prudkých výkyvů, které způsobila především chaotická celní politika Spojených států a rostoucí geopolitická rizika. To se pochopitelně promítlo do cen akcií, dluhopisů i dalších aktiv. Přesto se většině penzijních fondů v Česku podařilo svěřené peníze klientů zhodnotit a dosáhnout poměrně solidních výnosů. Pro účastníky spoření tak první pololetí znamená příjemnou zprávu, že jejich úspory na stáří dál rostou.

Díky příznivému vývoji na akciových trzích a růstu hodnoty některých dluhopisů si na své přišly zejména dynamické fondy investující převážně do akcií, z nichž některé přinesly výnosy přesahující deset procent.

„Úvodní polovina roku byla z pohledu akciových trhů velmi turbulentní. Po prvních dvou měsících růstu přišel dvouměsíční propad, který vyvrcholil na začátku dubna. Už květen ale ztráty odmazal a červen výsledky ještě mírně vylepšil. Účastníci v dynamických a vyvážených fondech tak nakonec prožili velmi dobrý půlrok, uvidíme, co nabídne ten aktuální,“ shrnuje pro SZ Byznys Aleš Poklop, prezident Asociace penzijních společností ČR.

Ať se ale budou světové trhy vyvíjet jakkoli, je potřeba dle něj počítat s tím, že penzijní spoření je dlouhodobý investiční nástroj. „Člověk by neměl přehnaně řešit krátkodobé výkyvy, které ke světu akcií prostě patří,“ dodává.

Z výsledků penzijních společností za první pololetí je patrné, že nejlépe se dařilo dynamickým fondům, ačkoli rozdíly mezi jednotlivými správci byly výrazné. Nejvyššího zhodnocení dosáhl dynamický fond společnosti NN s výnosem 12,7 procenta, následovaný Conseqem s 11,64 procenta. Naopak pokles zaznamenal dynamický fond UNIQA, který odepsal 7,3 procenta.

Vyvážené fondy obecně přinesly kladné, ale nižší zhodnocení. Nejlépe si vedl vyvážený fond Consequ, který vydělal 7,8 procenta. Konzervativní fondy zůstaly stabilní a připsaly si drobné zisky kolem 1,4 až 1,8 procenta, což odpovídá jejich zaměření na bezpečnější aktiva.

Jak si vedly penzijní fondy v prvním pololetí

NázevDynamickýVyváženýPovinně konzervativní
Allianz-3,08 %-0,94 %1,36 %
Conseq11,64 %7,80 %1,56 %
Česká spořitelna6,19 %4,48 %1,61 %
ČSOB 3,99 %3,72 %1,69 %
Generali 6,67 %3,90 %1,50 %
Komerční banka6,31 %4,25 %1,83 %
NN 12,70 %0,43 %1,40 %
Rentea 5,42 %0,65 %1,67 %
UNIQA -7,30 %2,60 %1,40 %

Zdroj: Penzijní společnosti

Celkově tak platí, že investoři ochotní přijmout vyšší riziko mohli letos těžit z oživení trhů, zatímco konzervativní účastníci se museli spokojit s nižšími, ale jistějšími výnosy.

Ke konci prvního čtvrtletí 2025 u penzijních společností spořilo a investovalo přibližně 3,95 milionu účastníků, kterým fondy spravovaly majetek ve výši 610 miliard korun. To je asi o 5,3 miliardy více než na konci roku 2024. Údaje za druhé čtvrtletí zatím Asociace penzijních společností ČR nezveřejnila.

V doplňkovém penzijním spoření (DPS) investovalo v účastnických fondech přibližně 2,04 milionu účastníků a objem jejich spravovaného majetku dosáhl zhruba 244 miliard korun. Ve starých transformovaných fondech (penzijní připojištění), do kterých už od konce roku 2012 nelze vstupovat, spořilo asi 1,91 milionu lidí s majetkem ve výši 367 miliard korun.

Účastnické fondy už neručí za to, že případná ztráta nesníží úspory klienta, naopak nabízejí možnost vyššího zhodnocení. Lidé si prostřednictvím penzijních fondů spoří na důchod se státním příspěvkem už od roku 1994. Od loňského ledna navíc mohou ukládat peníze na stáří i do daňově zvýhodněného takzvaného Dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Fondy podle rizika: Jak se liší?

Dynamický fond

  • Investuje převážně do akcií.
  • Nabízí nejvyšší potenciální výnos, ale i vyšší riziko kolísání hodnoty investice.
  • Vhodný pro dlouhodobé investory, kteří hledají růst a zvládnou i krátkodobé výkyvy.

Vyvážený fond

  • Kombinuje akcie a dluhopisy (rizikovější i bezpečnější složky).
  • Cílí na střední výnos při přiměřeném riziku.
  • Ideální pro investory, kteří hledají rovnováhu mezi zhodnocením a ochranou peněz.

Povinně konzervativní fond

  • Investuje hlavně do dluhopisů a peněžního trhu.
  • Nabízí nízké riziko, ale také nižší výnosy.
  • Vhodný pro opatrné investory nebo krátkodobé zhodnocení před odchodem do důchodu.

Podílové fondy průměrně v minusu

Kromě výsledků penzijních fondů byly zveřejněny také nové statistiky o tom, jak se letos dařilo investorům v podílových fondech. Ty už tak optimistické nejsou.

Průměrný český investor do podílových fondů v prvním pololetí roku prodělal 1,22 procenta. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Swiss Life Select, který sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu. Za rok 2024 činilo zhodnocení fondů devět procent, o rok dříve 12 procent.

V prvním čtvrtletí letošního roku skončil průměrný český investor v podílových fondech se ztrátou 3,15 procenta. Ve druhém čtvrtletí si už ale polepšil a vydělal 1,23 procenta. K lepší výkonnosti přispěla postupná stabilizace trhů po předchozí nejistotě spojené s celní politikou Spojených států.

Akciové fondy si nejlépe vedly v květnu, kdy si připsaly pět procent. Červen už ale přinesl mírný pokles o 0,1 procenta. Dluhopisové fondy v květnu lehce zhodnotily o 0,7 procenta, v červnu zaznamenaly ztrátu 1,06 procenta.

„U akciových fondů byl během druhého čtvrtletí patrný výrazně vyšší pokles než u konzervativnějších strategií, zároveň ale dokázaly rychleji navázat na předchozí růstovou trajektorii. Tento dynamický vývoj potvrzuje, že akciové investice zůstávají pro české investory atraktivní volbou, zejména pro ty, kteří se nebojí krátkodobé rozkolísanosti,“ uvedla investiční analytička Swiss Life Select Petra Hrdličková.

Nejlépe si v prvním pololetí vedly fondy zaměřené na zlato a těžbu drahých kovů. Těm pomohla rostoucí poptávka po bezpečných aktivech v době přetrvávající inflace a geopolitické nejistoty. Výrazně nadprůměrné zhodnocení si připsaly také fondy investující na trzích střední a východní Evropy, které těžily z oživení ekonomické aktivity v tomto regionu.

Objem majetku, který mají Češi uložený v podílových fondech, v prvním čtvrtletí 2025 vzrostl podle dat Asociace pro kapitálový trh o 37 miliard korun na 1,23 bilionu korun.

Doporučované