Hlavní obsah

Do Krumlova míří nyní hlavně Češi, návštěvníky láká malování v zahradě

Foto: Profimedia.cz

Český Krumlov.

Reklama

9. 8. 15:49

Hlavně Češi míří o prázdninách do Českého Krumlova, který na léto připravil řadu aktivit pro turisty.

Článek

Zatím stovky lidí přilákala od 31. července festivalová zóna v Pivovarské zahradě, která předznamenává 30. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF). Zájem je o malování pod názvem Krumlovský Montmartre. Meziročně je turistů ve městě o něco méně.

„Ulice jsou relativně zaplněné, ale jezdí cílová skupina, která má nějakou koupěschopnost a vyhledává určitý typ atrakcí. Chybí turisté z Evropy a ze světa. Je hodně lidí na vodě, je hodně lidí v ulicích, ale horší je to s restaurací, která byla orientovaná na evropskou klientelu. Určitě nepřijede víc turistů než v loňské sezoně a nepřijedou bohatší klienti. Sezona je slabší než loňská, ale ve srovnání celé České republiky Krumlov, Lipno a Šumava fungují,“ řekl místostarosta Martin Hák.

Zahraničních návštěvníků je minimum. Nepřijeli ani Němci či Maďaři, schází Slováci. „O Americe a Asii ani nemluvíme, to je v nedohlednu. Loni to tady bylo česko - slovenské léto, letos slovenštinu skoro neslyšíte,“ doplnil Hák.

Zatím stovky lidí přilákala novinka MHF, festivalová zóna, kterou 31. července otevřela česká premiéra díla Wild Symphony od spisovatele Dana Browna. V zóně budou do 11. září koncerty, filmy, malování, cvičení jógy, automobilový trenažér i občerstvení. Vstup je zdarma. „Počasí nám, bohužel, první týden provozu zóny nepřálo. I přesto však lidé přišli, užili si všechny aktivity, letní kino, jógu za doprovodu živé hudby, relaxovali v sedacích vacích i lehátkách,“ uvedla PR manažerka festivalu Lucie Herberová.

Náklady na zónu jsou 1,67 milionu Kč. Město ji podpořilo dotací 278 739 Kč, vyplývá z důvodové zprávy zastupitelstva. Do zóny míří turisté i obyvatelé města. „Obrovský úspěch má malování. Jsem mile překvapený, jak lidé milují malovat. Připravili jsme název Krumlovský Montmartre. Nakoupili jsme plátna, stojany, akrylové barvy, pro děti čtvrtky a vodovky. Lidé sem chodí už i před otevřením a chtějí začít malovat,“ řekl prezident MHF Jaromír Boháč. Lidé mají kromě jiného možnost vybarvit si siluety významných krumlovských památek.

MHF, jejž zahájí 4. září pěvec Plácido Domingo, potrvá do 18. září. Prodáno je teď podle Boháče přes 70 procent vstupenek.

Český Krumlov připravil na léto divadelní scénu pro rodiče s dětmi na louce v městském parku, také folkové koncerty v klášterní zahradě. Zacílil na rodiny i vyšší střední třídu. „Akce přinesly ovoce, že máme program na denní bázi. Mám pocit, že jsme se trefili obsahem i frekvencí. Zákaznická skupina, která přijela, zejména Češi a Moravané, to oceňují. Když jdete ve čtvrtek do parku, kde jsou dětská (divadelní) představení, tak jsou zcela obsazená. Město docela příjemně pulsuje,“ řekl Hák.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované