Hlavní obsah

Do Říčan dorazily dávky AstraZeneca, rozvážet se začnou v pondělí

Vakcíny AstraZeneca v Říčanech. Autor Avenier.

Reklama

6. 2. 2021 8:47
aktualizováno • 6. 2. 2021 11:43

Do centrálního dispečinku společnosti Avenier v Říčanech u Prahy ráno dorazila první dodávka vakcíny od firmy AstraZeneca, kterou pro použití v EU schválila Evropská komise minulý týden.

Článek

V Česku je prvních 19 200 dávek vakcíny AstraZeneca, které se nyní vyloží a jejich rozvoz do očkovacích center začne pravděpodobně v pondělí. Distribuci prvních dodávek prozatím zajistí firma Avenier ze skupiny Agel.

„Dodávka dorazila v pořádku a je připravena k distribuci. Čekáme teď na finální pokyn ministerstva zdravotnictví, kdy a do jakých lokalit se bude vakcína zavážet,“ řekl Seznam Zprávám mediální zástupce společnosti Avenier Martin Nesrsta.

Podle původních informací měla dodávka přijet do Říčan už mezi 5:00 a 6:00, nakonec dorazila až po osmé hodině ranní. Vakcínu není na rozdíl od dosud v Česku používaných látek Pfizer/BioNTech a Moderna nutné převážet a skladovat v hlubokých mrazech.

Zdravotní pojišťovny v příštích dnech vyberou oficiálního distributora pro AstraZenecu. Avenier už je distributorem pro vakcínu firmy Moderna.

Česko má od společnosti Astra Zeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by jich měla firma dodat 130 - 170 tisíc. Podle Martina Nesrsty z Avenieru pak další dodávku očekávají následující čtvrtek.

+1

AstraZeneca má být díky svému jednoduššímu skladování určena i k očkování praktickými lékaři v ordinacích nebo u pacientů doma. Podává se ve dvou dávkách do svalu v horní část paže, a to s odstupem čtyř až 12 týdnů.

V ČR už zdravotníci očkují dvěma vakcínami, a to od firem Pfizer/BioNTech a od Moderny. Očkovací látku stále dostávají především zdravotníci, lidé starší 80 let a lidé v domovech pro seniory. K pátečnímu večeru bylo podle dat ministerstva zdravotnictví podáno 343.269 dávek, 89.138 lidí dostalo i potřebnou druhou dávku.

Reklama

Doporučované