Hlavní obsah

Do waldorfské školy mohou děti i bez testů, učí se bez roušek

Foto: Unsplash

Ilustrační snímek.

Reklama

12. 4. 2021 14:51

Do Waldorfské základní a střední školy v Semilech mohly dnes děti i bez povinných testů na koronavirus. Ve třídách se mohou učit bez roušek, povinné jsou jen ve společných prostorách.

Článek

Ředitel školy to odmítl komentovat, hygienici dnes dopoledne ve škole zahájili šetření, žádné závěry ale zatím nejsou. „O uzavření školy kvůli porušení vládních nařízení ale neuvažují,“ řekl krajský hygienik Vladimír Valenta. Řediteli ale podle něj hrozí citelný finanční postih.

„Mohu potvrdit, že tam dochází k porušení mimořádného opatření, nicméně kontrola ještě uzavřená není. Jedná se tam jednak o porušení pandemického zákona a jednak i zákona o veřejném zdraví, a podle toho se bude odvíjet i ten další postup. Mě samozřejmě ta situace mrzí, chápu, že je to určitá nepohoda pro školu, tak určitá oběť pro rodiče nebo žáky,“ řekl Valenta. Testování je ale podle něj způsobem, jak zabránit vniku nákazy do školy. V žádné jiné škole podle něj hygienici nic podobného řešit nemuseli.

Podle vyjádření ředitele školy Ivana Semeckého na sociálních sítích musí o testování dětí rozhodovat rodiče. „Pokud s testováním dětí nesouhlasíte, tak pošlete písemný nesouhlas s testováním napsaný vlastními slovy, ze kterého bude zřejmé, koho se nesouhlas týká a kdo ho vystavil,“ uvedl mimo jiné ředitel.

Zřizovatelem školy je město Semily, starostka Lena Mlejnková (Volba pro Semily) považuje celou věc za nešťastnou. Město podle ní nemá možnost to změnit, škola má právní subjektivitu a odpovědnost nese ředitel. „Rada města ho může odvolat, počkáme ale na závěry kontroly hygieniků a případné sankce, tak jako v jiných podobných případech,“ řekla Mlejnková. Rozhodnutí ředitele, který školu otevřel i pro netestované děti, rozdělilo podle ní rodiče. Jedni jeho přístup oceňují, jiní kritizují. „Už se na mě obrátila maminka, která nechce své dítě do školy posílat, protože se bojí, že se tam nakazí,“ dodala Mlejnková.

Semily jsou už téměř 30 let centrem waldorfského vzdělávání v Libereckém kraji. Ve městě s 8400 obyvateli je nejen mateřská a základní škola, ale od roku 2006 také lyceum. Střední waldorfské vzdělávání v Česku nabízí jen pár škol. Semilská škola patří k nejstarším v zemi, dnes na ní studuje zhruba 300 dětí. Někteří absolventi už se do školy vrátili jako pedagogové.

Reklama

Doporučované